Fatih Sultan Mehmet Hayatı Kısaca Biyografisi

Fatih Sultan Mehmet Kimdir Hayatı Kısaca

29 Mart 1432 tarihinde Edirne’de dünyaya gelen Fatih Sultan Mehmet, Sultan II. Murad’ın ve Humâ Hatun’un çocuğudur. Uzun boylu, uzun burunlu, kuvvetli ve cüsseli bir vücuda sahiptir. Fatih Sultan Mehmet’in eğitimi oldukça iyidir ve Çelebizade Mehmet, Molla Gürani gibi dönemin en büyük âlimlerinden çeşitli konularda dersler almıştır. Osmanlı idaresinde idari ve askeri yapılanmada sancakları yöneten kişiye verilen sancakbeyi ünvanını 11 yaşında Saruhan Sancakbeyi olarak  Manisa oldu.

Fatih Sultan Mehmet’in 7 dil bildiği de bilinmektedir. Aynı zamanda Fatih, âlimlerin ve sanatkârların sohbetlerini dinlemekten hoşlanırdı. Akıl hocası olan Akşemseddin dışında kimseye yaptığı planları açıklamayan Fatih, iyi bir idareci ve komutandı. Cesur ve kararlı oluşu sayesinde de doğru kararlar verebiliyordu. İlk olarak 12 yaşında tahta geçen Fatih Sultan Mehmet bazı devlet adamlarının rahatsızlığından dolayı tahtı babası 2.Murat'a bırakarak Manisa'ya gitti. 20 yaşındayken tekrar hükümdar olan Fatih Sultan Mehmettahta oturur oturmaz İstanbul'un fethine yoğunlaştı. 1453 yılına dek yaptığı hazırlıkların ardından 6 Nisan'da kuşatmayı başlattı. 53 gün süren kuşatmanın ardından 29 Mayıs 1453 günü İstanbul fethetmiş ve 1100 yıllık Doğu Roma İmparatorluğu’nu ortadan kaldırmayı başarmıştır. Hz. Muhammed'in "Konstantiniyye (İstanbul) muhakkak fethedilecektir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır; ve onu fetheden ordu ne güzel ordudur!" şeklindeki sözünü gerçekleştirmeyi başarmış ve ''Fatih'' ünvanını almıştır.

Vezirleri dahi Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u alabileceğine inanmayan bir hükümdarın böylesine büyük bir zafer kazanması ne kadar büyük bir idareci ve komutan olduğunu göstergesidir. Ortaçağın kapanıp Yeniçağın başlamasına neden olacak büyük çaplı bir fetih gerçekleştiren Sultan Mehmed bu savaş sonrası Fatih unvanını almıştır. Fatih Sultan Mehmet 3 Mayıs 1481 tarihinde vefat etti ve Fatih Türbesi’ne defnedildi.

FATİH SULTAN MEHMET DÖNEMİNDE DİĞER FETHEDİLEN YERLER

1459'da Belgrad'ın dışında bütün Sırbistan Osmanlı egemenliğine girdi.
1460'da Venediklilerin elindeki bazı kaleler dışında Mora ve Atina şehri ele geçirildi.
1461'de Trabzon Rum İmparatorluğu'na son verildi.
1462'de Eflak Osmanlı hakimiyeti altına girdi.
1463'de Bosna fethedildi. Osmanlı'nın gösterdiği hoşgörüden etkilenen Boşnaklar Müslümanlığı benimsemişlerdir.
1465'de Hersek Osmanlı hakimiyeti altına alındı.
1476'da Boğdan Osmanlı hakimiyetine alındı.
1478'de Arvanutluk ele geçirildi.
1480'de İtalya'ya yapılan sefer neticesinde Otranto fethedildi.

FATİH SULTAN MEHMET DÖNEMİNDE DENİZLERDE FETHEDİLEN YERLER

Eğriboz, İmroz, Limni, Midilli, Bozcaada, Taşoz, Semadirek, Gökçeaada, Zenta, Ayamavra  ve Kefalonya adaları alındı.

Yazımız 16/03/2017 itibari ile güncellenmiştir. Sizlere daha yararlı bilgiler ulaştırmak için çalışmalarımız devam ediyor.
Yorum kısmında sitemiz ve yazımız ile ilgili olumlu-olumsuz düşüncelerinizi dile getirirseniz memnun oluruz.

Fatih Sultan Mehmet Hayatı Kısaca {featured}

Fatih Sultan Mehmet, fatih sultan mehmet kimdir, fatih sultan mehmetin hayatı, fatih sultan mehmetin hayatı kısa özet,Fatih Sultan Mehmet Kimdir Hayatı Kısaca,Fatih Sultan Mehmet Hayatı Kısaca

Yorum Gönder

[blogger]

Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.