Kanuni Sultan Süleyman Hayatı Kısaca Biyografisi

Kanuni Sultan Süleyman hayatı {featured}

27 Nisan 1495 tarihinde Trabzon’da dünyaya gelen Kanuni Sultan Süleyman, Yavuz Sultan Selim’in ve Hafsa Hatun’un çocuğudur. Hükümdar ailesinde bulunan tek erkek evlat olması sebebiyle babasının ardından tahta direkt olarak geçmiştir. Alnı geniş, yuvarlak yüzlü, ela gözlü, uzun boyunlu ve sakallı b ir fiziki olan Kanuni Sultan Süleyman, Türk hâkimiyetinin tüm dünya üzerine yayılmasını sağlayacak bir padişahtır.

Kanuni Sultan Süleyman hayatı

İlk eğitimini annesi ve nenesinden alan Kanuni Sultan Süleyman daha sonra İstanbul’a gönderildi ve burada dedesi Sultan İkinci Bayezid’in yanında dönemin en büyük ilim bilgisine sahip zatlarından dini ve ilmi konularda dersler görmüştür. İstanbul’dayken savaş ve dövüş eğitimleri de alan Kanuni Sultan Süleyman daha sonra babasından bir sancak istedi. Sarkî Karahisar, Bolu ve son olarak Kefe sancaklarına vali olarak tayin edilen Kanuni burada devlet yönetimi hakkında bilgi sahibi oldu.

Kanuni Sultan Süleyman hayatı

 Azim ve irade sahibi bir padişah olan Sultan Süleyman, verdiği emirden asla geri dönmeyecek kadar kararlı, bir emri verirken uzunca düşünecek ve acele etmeyecek kadar akıllı bir padişahtır. Sultan Süleyman’a “Kanuni” lakabının takılmasındaki en büyük etken ise dönemin kurallarına sıkı sıkıya bağlı ve bu kuralları en yakınındakiler dâhil olmak üzere taviz vermeden uygulatan bir padişah olmasından dolayıdır. Kanuni Sultan Süleyman, 7 Eylül 1566 tarihinde hayatını kaybetti.

Yorum Gönder

[blogger]

Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.