Mustafa Kemal Atatürk Kimdir Kısaca Hayatı

Mustafa Kemal Atatürk Kimdir Kısaca Hayatı

Mustafa Kemal Atatürk Kimdir Kısaca HayatıMustafa Kemal Atatürk hepimizin bildiği üzere cumhuriyetimizin kurucusu ve ülkemizde birçok yenilik ve devrim yapmış devlet adamıdır. Atatürk’ün hayatını, devrimlerini, yeniliklerini, savaşlarının hemen hemen bir kısmını hepimiz biliriz, sizlere bu yazımda Atatürk’ün bilinmeyen yönlerini, anılarını ve devrimlerini kısaca anlatacağım. Atatürk hayatında cepheden cepheye koşmuş ve bunun yanında ülkemize devrimler yenilikler getirmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te bulunan 3 katlı pembe bir evde doğmuştur. Annesinin Adı Zübeyde Hanım babasının adı ise Ali Rıza Efendi’dir. Atatürk öğrenim çağına Hafız Mehmet Efendi Mahalle mektebinde okula başladı daha sonra annesi Zübeyde hanımın isteği üzerine Şemsi Efendi Mektebine geçti daha sonra Selanik Mülkiye Rüştiyesine kayıt oldu ardından Askeri Rüştiyeye girdi ve öğrenimin bitirdi. 

Mustafa Kemal Atatürk Kimdir Kısaca Hayatı [featured]

Atatürk’ün ilk görev yeri Şam’dır Şam’da 5. Ordu emrinde görev yaptı. 1907 yılında Kıdemli Yüzbaşı rütbesini aldı ve ardından Manastır’da lll. Orduya atandı. 1911 yılında İtalya Trablusgarp İtalyanlar tarafından işgale uğradı bunun üzerine Mustafa Kemal ve arkadaşları Trablusgarp bölgesinde görevlendirildiler. Mustafa Kemal Trablusgarp da Derne ve Tobruk tabyalarında görev aldı Trablusgarp’a giderken tanınmamak için Mustafa Kemal gazeteci kılığına girmiştir ve Şerif takma adını kullanmıştır. Dikkat ettiyseniz Atatürk’ün sol gözü biraz şehladır, Trablusgarp savaşında İtalyan uçaklarının bombardıman yapmasından dolayı Atatürk’ün sol gözüne kireçtaşı kaçmıştır, bu sebepten dolayı atamızın sol gözü şehla olarak görünmektedir. 

Atatürk’ün katıldığı diğer savaşlar; l. Dünya savaşında Çanakkale Cephesinde çatışmıştır ve tüm dünyaya Çanakkale’nin geçilmez olduğun kanıtlamıştır, bu başarısının ardından Mustafa Kemal Albay rütbesini almıştır. Ardından kurtuluş savaşına önderlik ederek ülkemizi düşmanlardan kurtarmıştır, ardından TBMM Mustafa Kemal’e Gazi unvanı ve Mareşal rütbesi vermiştir.
Atatürk gençleri ve çocukları çok severdi bir genç gördüğünde ülkede onu kendisi kadar yükselmek isterdi, Atatürk hayatında dört bine yakın kitap okumuştur.

Mustafa Kemal Atatürk Kimdir Kısaca

Atatürk’ün hayatı boyunca yaptığı en önemli devrim Cumhuriyeti İlan etmektir. Cumhuriyeti ilan ettikten sonra Kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermiş, şapka ve kıyafet derimi yapmış, soyadı kanununu getirmiş, medeni kanunu getirmiş, eğitim ve öğretimi birleştirme faaliyetlerinde bulunmuş, Türk Dil Kurumunu kurmuş, sanatı millete teşvik etmiştir.

Atatürk’ün hayatı boyunca yaptığı devrim ve savaşlar saymakla bitmez, ekonomi, sağlık, hukuk, sosyal, toplumsal alanda birçok yenilikler yapmış hayatının son günlerinde bile Hatay’ın Anavatana katılması için uğraşmıştır, ardından 1938 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Mustafa Kemal Atatürk'ün kronolojik tarih sırasıyla madde madde hayatı, savaşları, devrimleri gibi bilgiler aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kısaca Atatürk Kimdir

Atatürk, Mustafa Kemal Atatürk, Mustafa Kemal Atatürk kimdir, Mustafa Kemal Atatürk hayatı,Mustafa Kemal Atatürk kimdir kısaca, Mustafa Kemal Atatürk hayatı kısaca, Atatürk'ün okuduğu okular, Atatürk'ün öğrenim hayatı,atatürkün hayatı kısaca

Yorum Gönder

[blogger]

Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.