Tantuni yapmak için hangi et?

Yazarı Elset / 2022-01-13

Tantuni yapmak için hangi et?

Tantuni hangi etten yapılır?

Tantuni, Mersin’e has bir dürüm çeşididir. Bugün tüketilen tantuni iki çeşit etle yapılır. Sadece et içeren dürüme biftek, hem et hem de kuyruk yağı içeren dürüme ise tantuni denir.

Tantuni için hangi et kullanılır?

İnce kıyılmış dana etinin biraz su ilave edilerek geniş tavalarda kavrulmasıyla ortaya çıkan yöresel bir tat tantuni. Yarım ekmek ya da dürüm içinde servis ediliyor.

En iyi tantuni hangi etten olur?

Tantuni hazırlamak için ama en iyi tantuniyi hazırlamak için en birinci kural iyi etin temin edilmesi olmuştur, çünkü iyi bir tantuni önce iyi bir etin kullanılması ile mümkündür, yetişkin danaların bonfile, tranç (ayna diye tabir edilen kısım) ya da kontrfile kısımlarından seçilen etler ile hazırlanmaktadır.

Biftek tantuni hangi etten yapılır?

Tantuni için yağsız arka but eti, biftek, dana nuar, kontrfile ve tranç gibi etler kullanılmaktadır. Ancak etin en güzel ve lezzetli olan kısmı kemiğe yakın olan yeridir. Genellik arka but biftek eti dana nuar ile karıştırılarak yapılmaktadır.

Tantuni etin neresi?

Bu yemek, Mersin’e özgüdür. Günümüzde yapılırken iki farklı et türü kullanılır. Eğer içerisinde yalnızca et içeriyorsa biftek, ete ek olarak kuyruk yağı da ekleniyorsa Tantuni adı verilir. Tantuni hazırlamak için iyi bir et kullanılmalıdır.

Tantuni nasıl etten yapılır?

Tantuni ufak ufak doğranmış dana etinin yağlı kaburga kısmının soğan, domates, maydanoz ve bazen sivri biberle birlikte pamuk yağı ile sacda pişirilmesi şeklindeki bir tür sac kavurma.

Gerçek tantuni nasıl yapılır?

TANTUNİ YAPILIŞI

 1. Dana antrikotu minik minik küpler şeklinde doğrayın.
 2. Etleri bir tencereye alın ve üzerini geçecek kadar soğuk su ilave edin.
 3. Antrikotları suyunu çekene kadar haşlayın.
 4. Orijinal tarif için sac tava kullanın. …
 5. Sac tavayı ocakta kızdırın.

Biftek yumuşak mıdır?

Hayvanın but bölgesi ile böbreğin alt tarafında yer alan etlerdir. Az hareket eden kas gruplarını içeren biftek bölgesi, yumuşak yapılı olduğu için kısa sürede pişirilir.

Orjinal tantuni evde nasıl yapılır?

Tantuni Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Etleri varsa fazla yağlı kısımlarını temizleyip ince dilimler halinde doğrayın. Üzerini geçecek kadar soğuk su ilavesiyle suyunu çekene kadar haşlayın.
 2. Wok ya da sac tavayı ocakta kızdırın. …
 3. Pişen tantuniyi sandviç ekmeği ve lavaşın içerisine yerleştirin.

27 Ağu 2021

Tantuni yaparken ne döküyorlar?

Püf noktaları: Tantuninin üzerine su ya da et suyu döktüğünüz takdirde hem sacın çok fazla ısınmasını önlemiş olursunuz hem de tantuniyi içine koyacağınız ekmeğin ya da lavaşın nemlenmesini ve daha kolay şekillenmesini sağlamış olursunuz. Evde tantuni yaparken tavanın içerisine arada bir su ekleyebilirsiniz.

Yumuşak dana biftek nasıl yapılır?

Yapılışı:

 1. Tavayı ısıtın. Yağı tavanın yüzeyini ince bir tabaka halinde kaplayıncaya kadar ekleyin.
 2. Yağ çok hızlı ısınacak bu nedenle sıçramalara dikkat ederek tuzladığınız etleri tavaya alın.
 3. Tavada ilk yüzü kızaran etin diğer yüzünü çevirin. İki yüzüde pişen bifteği kekik ve karabiber serperek servis yapın.

Biftek nasıl yumuşak olur?

Biftek, özenle seçilen danaların but kısmından elde edilen sert bir et tipidir. Marinasyon işlemi etin sıkı lif yapısını yumuşatacağından, pişirmeden önce en az 3-4 saat marine edilmesi önerilir. Vaktiniz varsa eti, marinasyon içinde bir gün dolapta bekletmemiz daha iyi bir sonuç verecektir.

Tantuniye su dökülür mü?

Su ya da et suyuyla yapılan bu işlemin sebebi hem sacın çok fazla ısınmasını önlemek hem de tantuniyi içine koyacağınız ekmeğin ya da lavaşın nemlenmesini ve daha kolay şekillenmesini sağlamaktır. Siz de bu etkiyi evde tantuni yaparken aynı şekilde tavaya ara sıra su ekleyerek elde edebilirsiniz.

Tantuniye dökülen su nedir?

Sac kızdırılarak yağ ve toz biber eklenir. Önceden haşlanmış et bu yağda çevrilir. Pişirme sırasında saca arada bir su eklenir. Amaç, hem sacın sıcaklığını kontrol etmek, hem de tantuninin sarılacağı ekmeği yumuşatmak için buhar sağlamaktır.

Dana biftek terbiyesi nasıl yapılır?

Gerekli malzemeler şöyle: 1,5 yemek kaşığı kaya tuz, çeyrek yemek kaşığı sarımsak, 50 ml. su, 50 ml. zeytinyağı, 2 yemek kaşığı sirke, 2 yemek kaşığı taze çekilmiş karabiber. Hepsini karıştırın ve etinizi afiyetle marine edin. Yaklaşık 4-8 saat marine süresi yeterlidir.

Tantuni için hangi ekmek?

Popüler konular

Tantuni hangi ekmekle yapılır? Mersin tantunisini evde yapmak ise sandığınızdan çok kolay. Kızdırılmış... Devamını Oku »

Adelina . 2022-03-25

Tavuk tantuni hangi etten yapılır?

Popüler konular

Tantuni hangi etten yapılır? Tantuni için yağsız arka but eti, biftek, dana nuar, kontrfile ve... Devamını Oku »

Salomi . 2022-04-05

Tantuni hangi etten yapılır?

Popüler konular

Tantuni etin neresi? Bu yemek, Mersin’e özgüdür. Günümüzde yapılırken iki farklı et türü... Devamını Oku »

Libby . 2022-06-05

Mersin tantuni evde nasıl yapılır?

Popüler konular

Tantuniye dökülen sıvı nedir? Önceden haşlanmış et bu yağda çevrilir. Pişirme sırasında... Devamını Oku »

Corette . 2022-07-17