Avukata ne sorabilirim?

Yazarı Joella / 2022-07-29

Avukata ne sorabilirim?

Avukata ne sorabilirim?

Dava açmak için bir avukatla görüşmeye gittiğinizde dava sürecinde sizin yapmanız gerekenleri, hangi delilleri avukata vermeniz gerektiğini, vekalet ücretinin miktarını ve nasıl ödeneceğini, yargılama giderleri ve harçların tutarını, davanın başarı şansını ve benzeri aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

Avukata soru sormak ücretli mi?

Avukatlık Kanunu 164. Maddeden çıkan sonuç her türlü hukuki danışma, hukuki iş ve işlem, takip yapmanın ücrete tabi olduğudur. Eğer avukatlık ücreti alınmadan bir iş yapılacaksa bu baroya bildirilmek zorundadır. Dolayısıyla avukatlar ücretsiz danışma hizmeti de dâhil olmak üzere karşılık olmadan görev yapamazlar.

Avukata soru sormak kaç para?

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre avukatlara sözlü danışma ücreti 540, yazılı danışma bin 125 ve dilekçe yazım ücreti 825 lira oldu. Türkiye Barolar Birliği tarafından hazırlanan yeni avukatlık asgari ücret tarifesi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Barodan ücretsiz avukat nasıl alabilirim?

Toparlamak gerekirse; adli yardımdan faydalanmak için icra takibinin yapılacağı veya davanın açılacağı baro başkanlığına ya da baro adli yardım bürolarına şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir. Başvurunuz karşısında ilgili birim, ödeme gücünüzün bulunmadığını belgelemek durumundadır.

Istanbul Barosundan Avukat nasıl talep edilir?

Avukatlık Kanununun 178.maddesine göre, avukat talebi için baroların bünyesinde bulunan adli yardım büro ya da temsilciliklerine başvurulmasıdır Başvuru sırasında bazı belgeler talep edilir. Bu belgelerin değerlendirilmesi sonrasında gerekli koşulları taşıyan kişilere ücretsiz avukat görevlendirilmesi yapılır.

Avukata ne kadar para verilir?

Büroda sözlü danışma ücreti 540, yazılı danışma bin 125 ve dilekçe yazım ücreti 825 lira oldu. İcra Mahkemelerinde bin 240, Sulh Hukuk Mahkemelerinde bin 740, Sulh Ceza Hakimliklerinde takip edilen davaların vekalet ücreti ise bin 600 lira olarak belirlendi.

Dava vekaleti nasıl verilir?

Noter huzurunda imzalanana bir anlaşma ile kişi kendisine vekil atayabilir. Vekalet vermek için notere gitmek zorunlu değildir. Vekalet verecek olan kişinin kimlik fotokopisi ile vekalet verilip işlemler halledilebilir. Notere gitmek zorunludur ancak vekalet veren kişinin notere gitmesi zorunlu değildir.

Siri ye ne sorabilirim?

Popüler konular

Siri ye ne sorulmaz? Siri şakaları anlamaz ve kişisel verilerinizi sizin aleyhinize kullanabilir.... Devamını Oku »

Harriette . 2022-06-21

Hoslandigim erkege ne sorabilirim?

Kullanım bilgisi

Hoşlandığım erkeğe ne sorabilirim? Özellikle duygusal bir ilişki veya arkadaşlık bağı... Devamını Oku »

Martina . 2022-03-29

Ne gibi sorular sorabilirim?

Kullanım bilgisi

Kişisel Sorular Hangi ünlü kişi hakkında yanıldığınızı düşünüyorsunuz? Çocukken,... Devamını Oku »

Terese . 2022-07-25

Erkek arkadasima ne soru sorabilirim?

Kullanım bilgisi

Erkek arkadaşıma ne soru sorabilirim? İlk görüşte aşka inanır mısın? Önceliğin sevgi... Devamını Oku »

Agnola . 2022-06-10