Flor uygulamasi sonrasi nelere dikkat edilmeli?

Yazarı Sean / 2022-02-10

Flor uygulamasi sonrasi nelere dikkat edilmeli?

Flor uygulaması sonrası nelere dikkat edilmeli?

Florür Vernik Uygulamasından Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir? Uygulamadan sonra 30 dakika süre içinde hiçbir şey yiyip-içilmemeli, sonrasında da 4 saat sert ve sıcak yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Florür vernik uygulandığı gün dişler fırçalanmamalı, ertesi gün düzenli olarak fırçalanmaya devam edilmelidir.

Koruyucu flor vernik uygulaması nedir?

Florür vernik, diş çürümelerini önlemeye, yavaşlatmaya veya kötüleşmesini önlemeye yardımcı olan diş tedavisidir. Yapışkan olduğu için dişlere kolayca yapışan koruyucu bir kaplamadır. Bu malzeme, diş minesini (dişlerde dış kaplama) güçlendirebilen bir mineral olan florür ile yapılır.

Flor uygulaması kaç yaşına kadar yapılır?

Flor jel uygulaması sonrasında ağızdaki fazla flor tükürük emici ile çekilir, ağızdaki kalan florun tükürülmesi gerektiği için küçük çocuklar bunu tam sağlayamayacağından 6 yaş altı çocuklarda jel uygulamaları tercih edilmez. 5 yaş ve altı çocuklarda hemen dişlerin üzerini kaplayarak kuruyan flor vernik uygulamaları …

Flor Vernik kaç yaşa uygulanır?

Uygulama esnasında minedeki florür oranını % 77 artırır. KİMLERE UYGULANIR? 1 yaşından 99 yaşına kadar flora karşı her hangi bir alerjisi olmayan çürük önleme amaçlı ,dişli bireylere uygulanır. Ortodontik tedavi esnasında ağız hijyenine destek olmak amaçlı uygulanır.

Dişlere flor uygulaması nasıl yapılır?

Florun seyrelmemesi için kurutulan dişler, daha sonra jel, köpük ya da vernik şeklinde uygulanır. Flor dişlerin üzerien direkt olarak fırçayla uygulanabileceği gibi, bir kaşık yardımıyla 1 ile 4 dakika arasında uygulanabilir. Flor uygulamasında birçok çeşitli aromada uygulama malzemesi kullanılabilir.

Diş vernik uygulaması nasıl yapılır?

UYGULAMA NASIL YAPILIYOR? Diş hekimi tarafından uygulanması yapılmadan önce diş yüzeyleri temizlenir ve diş diplerine uygulanır. Uygulama sonrasında 30 sn ile 2 dakika arasında kendiliğinden kurur ve diş yüzeyinde bal mumu tabakası şeklinde tutunma sağlar ve flor buradan diş yüzeyine salınım gerçekleştirir.

Flor neye sebep olur?

Flor’da bolca kanserojen özellikleri vardır. Ayrıca grip, nezle, anjin ve beta virüsü gibi çocukların sık sık yakalandığı hastalıklara da flor fazlalığının payı vardır çünkü flor bağışıklık sistemin zayıflamasına neden olur ve vücudun enfoksiyonlara karşı olan direncini azaltır.

Flor eksikliği nelere yol açar?

Flor Eksikliği Dişlerin dayanıklılığı azalır ve kolay çürükler ve diş kayıpları oluşur. Kemikler zayıflar ve kolay kırılır. Fakat bu durumun oluşabilmesi için osteoporoz zemini olması gereklidir. Diş çürüklerinin flor eksikliği ile ilişkisi vardır.

Flor kaç yaşına kadar alınmalı?

Flor vernik uygulamasında flor dişlere sürüldükten hemen sonra tükürükle temas ederek sertleşir, bu nedenle yutulum ve florür intoksikasyon riski yok denecek kadar azdır. Bu nedenle 6 yaş altındaki çocuklarda dahi güvenle kullanılabilmektedir.

Florürün faydaları nelerdir?

Florürün Yararları Yemek sonrası diş üzerinde yemek parçaları birikir ve bu parçalar diş plaklarını oluşturur. Diş plaklarının temizlenmemesi durumunda diş çürükleri meydana gelir. Florür tükürük ile karışarak diş yüzeyine yerleşir ve dişin korunmasını sağlar. Böylece çürük oluşumunu da engeller.

Florür neden zararlı?

FLORÜRÜN ZARARLARI 1- Florürün vücutta birikme özelliği var. Aşırı alındığı zaman florürün % 40-50’si vücutta özellikle kemiklerde ve beyinde birikiyor ve “florozis” denilen toksikasyona neden olabiliyor. 2- Florür beyinde biriktiğine, davranış değişikliklerine, IQ düşüklüklerine yol açabiliyor.

Florun insan sağlığına olumsuz etkisi var mı?

Florun kemikte birikimiyle iskeletsel deformasyon, büyümede gerilik ortaya çıkabilirken, yüksek miktarlarda kullanımı sonrasında karaciğer, böbrek, beyin ve beyincik gibi yumuşak dokularda da birikim ve zararlı etkiler oluşabilmektedir.

Flor takviyesi nedir?

Flor jel, diş minesine uygulanan çürük önleyici bir ajandır. Florun etkisiyle diş minesi mikroorganizmalara karşı daha dirençli ve sert hale getirilir. Böylelikle diş minesi daha güçlü bir yapıya sahip olur. Çocuklar için çeşitli aromalarda olan bu jellerle yapılan uygulama son derece rahat, basit ve ağrısızdır.

Flor tehlikeli mi?

Çürük önlemek için kullanılan oral flor kaynakları toksik dozda flor içermemektedir ve güven vericidir. Dişhekimleri flor uygulamalarında gereken önlemleri alacak eğitim ve beceriye sahiptirler. Dişhekimlerinin önerdiği uygun miktarlarda kullanılan flor insan sağlığı üzerine hiçbir yan etki oluşturmamaktadır.

Karaciger ameliyati sonrasi nelere dikkat edilmeli?

Kullanım bilgisi

Karaciğer ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli? Nakledilmiş bir organı korumak için gereken... Devamını Oku »

Anne-marie . 2022-05-14

Isik dolgusu sonrasi nelere dikkat edilmeli?

Kullanım bilgisi

Işık dolgusu sonrası nelere dikkat edilmeli? Göz Altı Işık Dolgusu Uygulaması Sonrası Uygulamadan... Devamını Oku »

Editha . 2022-03-12

Fraksiyonel lazer sonrasi nelere dikkat edilmeli?

Kullanım bilgisi

Fraksiyonel lazer sonrası nelere dikkat edilmeli? Uygulama Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir? Uygulama... Devamını Oku »

Zaria . 2021-12-18

Memede kitle ameliyati sonrasi nelere dikkat edilmeli?

Kullanım bilgisi

Memede kitle ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli? Ameliyatın yapıldığı taraftaki kolunuzdan... Devamını Oku »

Marthe . 2022-02-06