Mahmuz yapi ne demek?

Yazarı Martica / 2022-01-20

Mahmuz yapi ne demek?

Mahmuz yapı ne demek?

Mahmuzlar, kıyı boyunca koruyucu saha ve kıyı çizgisi oluşturmak, sediment tutmak ve kıyı erozyonunu önlemek amacıyla genellikle kıyıya dik olarak inşa edilen kıyı koruma yapılarıdır.

Mahmuz nedir tıp?

Kemik mahmuzları kemiklerin kenarlarında gelişen kemik uzantılarıdır. Kemik mahmuzları ağrımaz, ama yakınlardaki sinirlere ve kemiklere sürterek ağrıya neden olabilir. Ayrıca osteofit de denilen kemik mahmuzları herhangi bir kemik üzerinde oluşabilir.

Mahmuz etmek ne demek?

Mihmaz, hızlandırmak, sürat kazandırmak manasına gelirken, mahmuz, binek hayvanlarının daha hızlı koşmasını sağlamak için çizmelere takılan alet demektir.

Mahmuz ne için kullanılır?

Mahmuz binicilikte ayağa takılan bir ekipmandır. Binicilik ata binme bilgisi ve sanatıdır. Atlı sporların temelini teşkil eder.

Mahmuz nedir su kaynakları?

Mahmuz, kelime anlamı olarak “çıkıntı” demektir. Mühendislikte ise “kıyı şeridinde erozyonu önleyici ve koruyucu kumsal oluşturucu yapılar” olarak tanımlanabilir. Kıyı şeridindeki yerleşkeler suyun zararlı etkisi altındadır, bu anlamda kıyıların korunmasında mahmuzların önemi ortaya çıkmaktadır.

Mahmuz hayvan nedir?

Mahmuzlu camgöz (Squalus acanthias), Squalidae familyasından bir köpek balığı türü. Genelde 80–100 cm ve 3–4 kg olan bu köpek balığının 150 cm’ye ve 10 kg’ye çıktığı bilinir.

Mimaride mahmuz ne demek?

Mimaride mahmuz ne demek? Mahmuzlar kıyıya dik ve dar inşa edilen (ince) yapılardır. Özellikle kıyıda meydana gelen erozyonu önlemek ve yeni bir kıyı çizgisi veya koruyucu kumsal yaratmak amacıyla yapılırlar.

Tavukta mahmuz nedir?

Kanatlı sektöründe bir çok üreticinin en temel sorunlarından birisi Horozların mahmuz denilen tırnağının/kemiğinin tavuklarda oluşturuduğu hasarlar ve yaralardır.

Mahmuz ne demek hayvanlar?

mahmuz;1- çizmenin ya da potinin arkasına takılan ve binek hayvanını dürtüp hızlandırmaya yarayan demir ya da çelik parça, 2- köprü ayaklarında, basıncı azaltmak için suyun geldiği ve gittiği yanlardaki çıkıntı, 3- tavukgillerin ve kimi kuşların ayakları ardında bulunan, boynuz yapısındaki sivri uzantı, 4- eski tür …

Gemiyi Mahmuzlamak ne demek?

Mahmuzlamak terimi, denizcilik jargonunda yer almaktadır. Aslen ata binen kişilerin çizmelerinin arkasında yer alan cisim olan mahmuz, eski dönemlerde atları hızlandırmak için kullanılmakta ve buna mahmuzlama adı verilmekteydi.

Mahmuz ne demek TDK?

a. 1. Çizmenin, potinin arkasına takılan ve binek hayvanlarını dürtüp hızlandırmaya yarayan demir veya çelik parça: “Konağın içinde kılıç ve mahmuz şakırtıları duyuldu.” -A. Gündüz. 2. Tavukgillerin ve bazı kuşların ayakları ardında bulunan, boynuz yapısındaki sivri uzantı.

ATI Mahmuzlamak ne demek?

Insaatta mahmuz ne demek?

Kullanım bilgisi

Inşaatta mahmuz ne demek? Mahmuzlar kıyıya dik ve dar inşa edilen (ince) yapılardır. Özellikle... Devamını Oku »

Sabine . 2022-02-13

Mahmuz horoz ne demek?

Kullanım bilgisi

Kanatlı sektöründe bir çok üreticinin en temel sorunlarından birisi Horozların mahmuz denilen... Devamını Oku »

Brita . 2022-03-15

Mahmuz etmek ne demek?

Kullanım bilgisi

Mahmuzlamak, denizcilik terimleri arasında yer alan bir sözcüktür. Mahmuzlamak, deniz savaşlarında... Devamını Oku »

Lissi . 2021-12-26

Mahmuz nedir ne ise yarar?

Kullanım bilgisi

Mahmuz nedir ne işe yarar? Mahmuzlar kıyıya dik ve dar inşa edilen (ince) yapılardır. Özellikle... Devamını Oku »

Janith . 2021-12-15