Mahkemeye gitmek zorunlu mu?

Yazarı Buffy / 2022-03-21

Mahkemeye gitmek zorunlu mu?

Mahkemeye gitmek zorunlu mu?

Mutlaka duruşmaya katılmak/savcılığa gitmek zorundasınız. Eğer bir mazeretiniz var ise bunu duruşma gününden önce belgesi ile birlikte mahkemeye ulaştırmanız gerekmekle birlikte, duruşmaya vekiliniz katılırsa bir sonraki celse sizi hazır etmek üzere mahkemeden süre de isteyebilir.

Mahkemeye avukatsız çıkılır mı?

Türk Hukuku’nda tarafların avukat ile temsil edilmesi zorunluluğu yoktur. Herkesin mahkemelerde kendisini temsil etme hakkı vardır. Kanun, tüzük ve yönetmelikler, Yargıtay ve Danıştay içtihatları ve mahkeme uygulamaları karşısında hak kaybına uğramamanız için bir avukattan hukuki yardım almak gereklidir.

Tanıklık etmek zorunlu mu?

Tanıklık yapmak kural olarak zorunludur. Tanık olarak ifadenizi Cumhuriyet savcısına, hakime veya mahkemeye gelmek suretiyle verebilirsiniz. Kanunda belirtilen bazı istisnai hallerde ise tanıklık yapmaktan çekinerek ifade vermeyebilirsiniz.

Sanık olmadan duruşma yapılır mı?

Madde metninden de görüleceği üzere hazır olmayan sanık hakkında duruşma yapılamayacaktır. Kanun bunu kural olarak belirtmiş ve istisnai halleri ayrık tutmuştur. O zaman sanık duruşmada yoksa ve kanunda sayılı istisnai hallerden de biri uygulanamıyorsa, duruşma yapılmayacak ve sadece zorla getirme kararı verilecektir.

Kendi açtığım davaya gitmezsem ne olur?

DAVACI DURUŞMAYA GELMEZSE NE OLUR? Mahkemeye gitmemeniz halinde davayı takip eden bir vekiliniz de yok ise dava düşecektir. Davanız müracaata bırakılacaktır.

Şikayetçi olan kişi mahkemeye gitmezse ne olur?

CMK’nın 158. Maddesine göre müşteki şikâyetten vazgeçebilir. Varsa duruşma iptal edilme aşaması gerçekleşir. Şikayetinden vazgeçtiği takdirde ceza davası düşer.

Avukat tutmadan dava kazanılır mı?

Kişiler dava açmak ve yürütülen davayı takip etmek için bir avukat tutma zorunluluğu altında değildir. Taraf ve dava ehliyetine sahip herkes dava açabileceği gibi açılan davayı da bizzat kendisi takip edebilecektir. Tarafın bir avukat ataması kural olarak tamamen ihtiyari bir durumdur.

Avukatsız savunma olur mu?

Avukat olmayan kişilerin mahkemede savunma yapmasının, “Yurttaşların hak arama özgürlüklerini sabote etmek” olduğu belirtilen açıklamada, “Avukatlık mesleğini ortadan kaldırmak için bu ülkenin Yargıtay Başkanlığı tarafından belirlenen bu ilke kabul edilemez.

Sahitler mahkemeye gitmek zorunda mi?

Kullanım bilgisi

Tanıklık yapmak kural olarak zorunludur. Tanık olarak ifadenizi Cumhuriyet savcısına, hakime... Devamını Oku »

Muire . 2021-10-01

Sahit mahkemeye gitmek zorunda mi?

Kullanım bilgisi

Şahit mahkemeye gitmek zorunda mı? Kural olarak tanıklık yapmak zorunludur. Yani tanık olarak... Devamını Oku »

Kitti . 2022-01-31

Ruyada mahkemeye gitmek ne anlama gelir?

Kullanım bilgisi

Rüyada mahkemeye gitmek ne anlama gelir? Rüyada mahkeme görmek, mahkemede görmek çok hayırlıdır.... Devamını Oku »

Eveleen . 2022-04-26

Ingilterede okula gitmek zorunlu mu?

Kullanım bilgisi

İngiltere’de yasalara göre zorunlu eğitim 5 yaşında başlayıp 16 yaşına kadar devam ediyor.... Devamını Oku »

Selestina . 2022-07-25