Vergi dairesi nereye bağlı?

Yazarı Shana / 2022-01-20

Vergi dairesi nereye bağlı?

Vergi dairesi hangi kuruma bağlı?

Gelir İdaresi Başkanlığı eski adıyla Gelirler Genel Müdürlüğü, vergiler ile diğer gelirleri tahsil etmekle sorumlu olan, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı bir devlet kurumudur.

Hangi vergi dairesine bağlı?

Hangi Vergi Dairesinde işlem yapması gerektiğini öğrenmek isteyenler sorgulama işlemlerini 444 0 189 numaralı hattan yapabilir. Numara arandığında müşteri temsilcisi ile işlemler gerçekleştirilir. Bununla birlikte ALO 189 hattından da Vergi Dairesi bilgileri kolayca öğrenilebilir.

Ankara Vergi Dairesi nereye bağlı?

Ankara Vergi Daireleri Adres Telefon ve Mail Adresleri

Adres : Gelir İdaresi Başkanlığı Devlet Mahallesi Merasim Cad. No:9/1 Çankaya / ANKARA
Telefon : +90 312 415 30 00 +90 312 415 29 00
Faks : +90 312 415 28 21-22

1 Ara 2020

Vergi dairelerini kim denetler?

Ancak, Maliye Bakanlığı gerekli gördüğü hallerde, mükelleflerin işyeri ve ikametgah adresleri ile ilçelerin idari sınırlarına bağlı kalmaksızın vergi dairelerini ve vergi dairelerinin yetki alanını belirlemeye yetkilidir.

Vergi dairesi hangi işlemleri yapar?

Vergi dairesi; vergi mükellefini tespit eden, vergi tarh eden, tahakkuk ettiren ve tahsil eden daireler olarak karşımıza çıkıyor. Vergi daireleri ile ilgili esaslar, Vergi Usul Kanunu ve Vergi Daireleri Kuruluş ve Görevleri Yönetmeliği kapsamında açıklanıyor.

Vergi dairesi hangi işlere bakar?

Vergi daireleri, vergi kanunları ve özel kanunlar ile bu kanunlara dayanılarak Maliye Bakanlığınca belli edilen kamu gelirleri ile ilgili mükellefi tespit, tarh, tahakkuk, tecil, tahsil, terkin, ödeme, iade ve muhasebe işlemlerini yürütür.

Galata Vergi Dairesi nereye bağlandı?

Galata, Mercan, Nuruosmaniye ve Rami‘nin de aralarında bulunduğu 7 vergi dairesi, kendisine en yakın bölgedeki vergi dairesine devredildi.

Tarha yetkili vergi dairesi ne demek?

Genel kural gelir vergisinin mükellefin ikametgahının bulunduğu yer vergi dairesince tarh edilmesidir. Ancak, ticari ve mesleki faaliyetlerde tarha yetkili vergi dairesi işyerinin bulunduğu yer vergi dairesi olarak belirlenmiştir.

Bilkent hangi vergi dairesine bağlı?

Şirket

ŞİRKET TÜRÜ A.Ş.
KAYITLI SERMAYE TAVANI
ŞİRKET TESCİL TARİHİ 29.02.1988
VERGİ DAİRESİ ANKARA – Doğanbey Vergi Dairesi Müdürlüğü
VERGİ NUMARASI 1750004379

Ankara Kurumlar Vergi Dairesi var mı?

Ankara Vergi Dairesi bünyesinde Ankara Kurumlar Vergi Dairesi Müdürlüğü kuruldu. Ankara‘da farklı vergi dairelerinde yer alan büyük ölçekli mükellefler 3 Ocak 2022’den itibaren yeni vergi dairesinden hizmet alacaklar.

Vergi Denetiminde nelere bakılır?

Vergi incelemesi mevzuatta “ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamak “ olarak tanımlanmıştır, Vergi incelemesinde mükellefin defter, kayıt ve beyanları üzerinden ödenmesi gereken vergilerin doğruluğu ve defter, kayıt ve belgelerin mevzuatın öngördüğü şekilde kayıt altına alınıp …

Vergi incelemesine neden alınırsınız?

Vergi İncelemesinde Amaç Nedir? 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 134’üncü maddesine göre; “Vergi incelemesinden maksat, ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak tespit etmek sağlamaktır.

Vergi Dairesi nelere bakar?

Vergi daireleri, vergi kanunları ve özel kanunlar ile bu kanunlara dayanılarak Maliye Bakanlığınca belli edilen kamu gelirleri ile ilgili mükellefi tespit, tarh, tahakkuk, tecil, tahsil, terkin, ödeme, iade ve muhasebe işlemlerini yürütür.

Vergi dairesi ne iş yapar?

GİB açılımı Gelir idaresi başkanlığı olan yapılanma halktan vergi toplanmasını ve gereken şekilde harcanmasını sağlamaktadır. Bu yapılanma birçok devlette bulunmak da ve Türkiye de de başarı ile işlemektedir.

Vergi idaresinin en üst yönetimi nedir?

(2) Vergi dairesi başkanı, 5345 sayılı Kanunun 33 üncü maddesi gereğince, başkanlığının görev alanına giren konularda mevzuatla mülki idare amirine, mahallin en büyük mal memuruna verilmiş görev ve yetkilere haizdir.

Yeğenbey vergi dairesi nereye bağlı?

Popüler konular

Vergi dairesi nereye taşındı? Vergi dairesine gelen vatandaşlar giriş kapısının farklı yerlerine... Devamını Oku »

Querida . 2021-10-06

Vergi borcundan dolayi vergi dairesi kalan mirasa haciz koyar mi?

Kullanım bilgisi

Vergi borcundan dolayı vergi dairesi kalan mirasa haciz koyar mı? Reddi miras yapılamaması durumunda... Devamını Oku »

Kalie . 2022-06-19

Ümraniye Vergi Dairesi nereye Taşindi?

Popüler konular

Vergi dairesi nereye taşındı? Vergi dairesine gelen vatandaşlar giriş kapısının farklı yerlerine... Devamını Oku »

Millicent . 2022-03-22

Vergi Usul Kanununa gore bir kimsenin vergi yukumlusu ya da vergi sorumlusu olabilmesi icin ne olmasi gerekmez?

Kullanım bilgisi

Vergi Usul Kanununa göre bir kimsenin vergi yükümlüsü ya da vergi sorumlusu olabilmesi için... Devamını Oku »

Aarika . 2022-04-20