Android’imde Talkback Nedir?

Yazarı Cassaundra / 2021-11-24

Android’imde Talkback Nedir?

TalkBack, görme engelli kullanıcılar için Google™ tarafından sağlanan Android™ cihazlara önceden yüklenmiş bir ekran okuma hizmetidir. Bir uygulamayı açma, cihazınızda gezinme, dokunduğunuz veya aktifleştirdiğiniz şeyi açıklama ve bildirimler gibi etkinliklerin sonuçlarını açıklamak için sözlü geri bildirim kullanır.

Android telefonda görme engelli modundan nasıl çıkılır?

3. Seçenek: Cihaz ayarlar ile

  1. Cihaznzda Ayarlar’ açn.
  2. Eriilebilirlik. TalkBack’i seçin.
  3. TalkBack’i kullan seçeneini açn veya kapatn.
  4. Tamam’ seçin.

TalkBack ekran kilidi nasıl açılır?

Cihaznz için bir ifre veya PIN ayarladysanz kilidini birkaç ekilde açabilirsiniz:

  1. Kilit ekrannn altndan iki parmakla yukar kaydrn.
  2. Parmak izi sensörünü veya yüz tanma kilidini kullann.
  3. Dokunarak Kefet özelliini kullann. Ekrann alt orta ksmndaki kilit açma dümesini bulup iki kez dokunun.

Google TalkBack ne işe yarar?

Talkback, görme engelli kullanclar için Android cihazlara yüklenen bir uygulama olarak bilinmektedir. Android telefonlara yüklü halde bulunan talkback, sunduu sözlü geri bildirimler sayesinde kullanm kolayl salayan bir uygulama olarak ifade edilebilir.

Erişilebilirlik nasıl kapatılır?

Eriebilirlii açma/kapatma

  1. Durum çubuunu iki parmanz ile aa sürükleyin ve Ayarlar > Eriilebilirlik seçeneine dokunun.
  2. Dokunarak aadaki eriebilirlik özelliklerini açn/kapatn: Büyüteç hareketleri: Ekrana üç defa hafifçe vurarak yaknlatrn/uzaklatrn.

TalkBack açık ne demek?

Ekrana her dokunduğunuzda sözlü geri bildirim duyuyorsanız, TalkBack’i etkinleştirmiş olabilirsiniz. TalkBack, görme engelli kullanıcılar için Google™ tarafından sağlanan Android™ cihazlara önceden yüklenmiş bir ekran okuma hizmetidir.

Erişilebilirlik ne demek?

Erişilebilirlik, binaların, açık alanların, ulaşım ve bilgilendirme hizmetleri ile bilgi ve iletişim teknolojisinin, engelliler tarafından güvenli ve bağımsız olarak ulaşılabilir ve kullanılabilir olmasıdır.

Cep telefonu erişilebilirlik nedir?

Erişilebilirlik Menüsü, Android cihazınızı kontrol etmenizi sağlayan geniş bir ekran menüsüdür. Hareketleri, donanım düğmelerini, gezinmeyi ve daha fazlasını kontrol edebilirsiniz. Menüden şunları yapabilirsiniz: Ekran görüntüsü alma.

Android erişilebilirlik araçları nedir?

Android Erişilebilirlik Araçları, Android cihazınızı daha erişilebilir hale getirir. Hizmetler arasında Erişilebilirlik Menüsü, Seç ve Dinle, Anahtar Erişimi ve TalkBack bulunmaktadır. Konuşma ve sesi yakalayıp bunları ekranınızda metne dönüştürmek için Android cihazınızda Canlı Altyazı’yı kullanın.

TalkBack etkinleştirildi ne demek?

Talkback’i etkinleştirdiğinizde cihazın ekranında dokunduğunuz tüm yüzeylerin görevlerini sesli olarak duyabilirsiniz. Bu sayede görme güçlüğü çeken kullanıcılar cihazlarını daha rahat ve başkasından yardım almadan kullanabilirler. Aynı yüzeye hızlıca 2 kez dokunduğunuzda ise o seçeneği ”tıklamış” olursunuz.

TalkBack menusu nedir?

TalkBack menüsünü kullanma TalkBack 9.1’de menü, okuma, metin düzenleme ve konuşma çıkışını kontrol etme işlemleri için komutları kullanmanıza imkan sağlar. Önemli: TalkBack 9.1’in menüsünde genel içerik menüsüyle yerel içerik menüsü bir aradadır.

Erişebilir ne demek?

Erişilebilirlik, herhangi bir ürünün, hizmetin, teknolojinin ya da ortamın engelliler ve yaşlılar dahil olmak üzere herkes tarafından ulaşılabilir ve kullanılabilir olmasını ifade etmektedir.

a11y nedir?

Erişilebilirlik (a11y), bir bilgisayar sisteminin engelli veya engelli olanlar da dahil olmak üzere tüm insanlar için ne kadar erişilebilir olduğunun bir ölçüsüdür. … Erişilebilirlik, yardımcı teknoloji olarak da bilinir.

Accessibility ne demek?

Android cihazınızı uzaktan kontrol etmek istediğinizde veya cihazınızı göremediğiniz durumlarda kullanabileceğiniz Accessibility Suite, bir erişilebilirlik uygulamasıdır. … Özellikle görme engelliler için akıllı telefon kullanımını kolaylaştırmaktadır.

Accessibility Checker nedir?

Erişilebilirlik denetleyicisi sizin için ekran okuyucu ve klavye sorunlarını algılar ve erişilebilir renkler kullanarak renk karşıtlığı sorunlarını nasıl çözeceğinizle ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Accessibility player YouTube ne demek?

YouTube Android uygulaması, Android’in erişilebilirlik özellikleriyle çalışır. Android, görme engelli olan veya gözleri az gören kullanıcılar için TalkBack ve özel erişilebilirlik özellikleri aracılığıyla erişilebilirlik desteği sağlamaktadır.

Accessible erişilebilir ne demek?

accessibility (erişilebilirlik), kullanageldiğimiz teknolojilerin engelli insanlar tarafından da kullanılabilirliğini dile getiren bir ifadedir. … amma ve lakin flash vb. animasyonlar, ekranı jaws vb. programlarla okuyarak algılayan görme engelli insanlar için anlaşılmaz durumdadır.

Android’imde Talkback Uygulaması Nedir?

Popüler konular

TalkBack, görme engelli kullanıcılar için Google™ tarafından sağlanan Android™ cihazlara... Devamını Oku »

Leanor . 2022-05-01

Android Talkback Nedir?

Popüler konular

TalkBack, görme engelli kullanıcılar için Google™ tarafından sağlanan Android™ cihazlara... Devamını Oku »

Berri . 2022-04-18

TalkBack menusunden nasil cikilir?

Kullanım bilgisi

TalkBack menüsünden nasıl çıkılır? TalkBack’i devre dışı bırakmak için TalkBack öğesine... Devamını Oku »

Tara . 2022-02-28

TalkBack ten nasil cikilir?

Kullanım bilgisi

TalkBack ten nasıl çıkılır? 3. Seçenek: Cihaz ayarları ile Cihazınızda Ayarlar’ı açın. Erişilebilirlik.... Devamını Oku »

Venita . 2021-12-09