Ahmet Haşim Kimdir Kısaca Hayatı - Biyografisi

Ahmet Haşim Kimdir Kısaca Hayatı ve Biyografisi

Ahmet Haşim Kimdir Kısaca Hayatı ve Biyografisi; Ahmet Haşim, 1884 yılında Bağdat’ta dünyaya geldiğinde hala Osmanlı İmparatorluğu hüküm sürmekteydi. 12 Yaşlarındayken İstanbul’a gelen Ahmet Haşim, 1897 yılında ise şimdiki adı Galatasaray Lisesi olan okula yatılı olarak başlamıştır. 1. Dünya Savaşı sırasında askeri görevini savaşın yoğun olarak yaşandığı bölgelerden olan Çanakkale’de geçiren Ahmet Haşim yaşamının hiçbir döneminde sanat ve edebiyattan uzaklaşmamış ve bir sevda gibi benimseyerek bütün zorlukları aşmayı başarmıştır.

Ahmet Haşim Kimdir Kısaca Hayatı ve Biyografisi;

Günümüz edebiyatçılarının örnek aldığı kişiler arasına girmeyi başaran Ahmet Haşim, Fecr-i Ati döneminin önde gelen edebiyatçıları arasında da yerini almıştır. Sanatın güzellik ve estetiklik için yapıldığını düşünen ve savunan bir yapıda olan Ahmet Haşim, ailevi bakımından oldukça eğitimli kişilere sahip olması neticesinde oldukça iyi eserler ortaya koyabilmiştir. Günümüzde hala öğrencilere okutulmaya ve bu zorlu dönemlerde bile böylesine güzel eserler ortaya koymayı başarmış olan Ahmet Haşim’in yaşam öyküsü anlatılmaktadır. Birçok şiire sahip olan Ahmet Haşim’in özellikle bilinen 3 adet de eseri bulunmaktadır. 1928 yılında yazmış olduğu Gurabahane-i Laklakan  ve yine www.yazilibilgi.com aynı yılda kaleme döktüğü Bize Göre eserleri günümüzde hala büyük satış rakamlarına ulaşmaktadır.

Frankfurt Seyahatnamesi ise gözlemlerini ve düşüncelerini en rahat dile getirdiği eseri olarak da adlandırılabilecekken akıcı anlatımı ile insanları adeta anlatılan yerleri ziyaret etmişçesine heyecanlandırmakta ve keyifle kitapları okumasını sağlamaktadır. Bu yüzden Ahmet Haşim edebiyat ve sanat adına çalışmalarını sürdürmüş olan ve örnek alınması gereken kişilerden bir tanesidir.

Ahmet Haşim, Ahmet Haşim kimdir kısaca, Ahmet Haşim hayatı kısaca, Ahmet Haşim biyografisi,Ahmet Haşim kimdir kısaca hayatı

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.