‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Ahmedi Kısaca Hayatı Biyografisi Kimdir

ahmedi bilgi {featured}

Ahmedi Kimdir?

14. yüzyıl edebiyatçıları arasında eserleri ve hitabeti bakımından en değerleri kişilerden olan AHMEDİ aldığı güzel eğitimi eserlerine yansıtmayı başarmıştır. Günümüzde Ahmedi’nin eserleri hala öğrencilere okutulmakta ve yıllar öncesinden beri edebiyat kavramının nasıl şekillendiği gözler önüne serilmektedir.

Ahmedi’nin eğitime çok önem verdiği ve hatta eğitimine en iyi şekilde devam edebilmek için Mısır’a gittiği de bilinmektedir. Şeyh Ekmeleddin’in öğrencisi olan Ahmedi eğitimini tamamlayarak tekrar Anadolu’ya döner ve Süleyman Şah adındaki Germiyan beyine hocalık yapar. Ahmedi’nin Yıldırım Beyazıt’ın oğullarından olan Emir Süleyman’a hocalık yapan Ahmedi’nin hayatındaki birçok bilgi tam olarak net olmamakla birlikte rivayetler ve çeşitli düşünceler ışığında ortaya çıkartılmıştır.

Doğduğu bölgenin neresi olduğu da tam olarak bilinmeyen Ahmedi’nin doğdu yere ait en büyük bilgiler Amasya’yı işaret etmektedir. Bir diğer kesin olmayan bilgi ise adının İbrahim, lakabının ise Tacettin olduğu ve babasının isminin ise Hızır olduğuyla ilgili bilgilerdir. Birçok esere sahip olan Ahmedi’nin eserlerinin birçoğu günümüze kadar gelebilmeye başarmıştır. Bu yüzden edinilen bilgilerin birçoğu eserlerden çıkartılan sonuçlardan doğmuştur.

Başlıca Eserleri

  • Ahmedi Divanı
  • Cemşîd ü Hurşid (mesnevi)
  • İskendername(mesnevi)
ahmedi bilgi

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.