Bağdatlı Ruhi Kısaca Hayatı Biyografisi Kimdir

Bağdatlı Ruhi Kimdir Kısaca Hayatı {featured}

Bağdatlı Ruhi Kimdir Kısaca Hayatı ve Eserleri

Bağdatlı Ruhi’nin doğum tarihi tam olarak bilinmemektedir. Doğduğu bölge lakabına da ismini veren Bağdat’tır ve Bağdat’ta doğması sebebiyle Bağdatlı Ruhi denmektedir. Birçok kaynağa göre gerçek adının Osman olduğu bilinmektedir. Babası Osmanlı ordusunda görev yapmakta olan sıradan bir asker olan Bağdatlı Ruhi’de orduda sipahi olarak görev yapmıştır.

Dönemin ünlü kişilikleriyle yakın dostluklar kurmuş ve aynı zamanda da Osmanlı ordusundaki görevini yerine getirerek çeşitli savaşlara katılmıştır. Sipahi gibi ağır bir rütbede çalışan asker olmasına rağmen edebiyat alanında da kendini geliştirmiştir. Eserlerinde yalın bir dil kullanmış ve halkın sorunlarını halkın sözlerini kullanarak dile getirmiştir. Eserlerinde halkla ilişkilerini iyi tutmuş ve kısa süre içerisinde büyük bir kitle tarafından tanınan ve sevilen bir edebiyatçı haline gelmiştir.

Bağdatlı Ruhi’nin örnek aldığı insanların başında Fuzuli gelmektedir ve onun eserlerini okuyarak onun gibi bir edebiyatçı olmayı hedef belirlemiştir. Fuzuli’nin oğluyla da yakın arkadaşlıklar kurduğu bilinmektedir. Bağdatlı Ruhi her ne kadar Fuzuli’yi örnek alsa da o aşk, kahramanlık, ölüm gibi konuları işlemekten daha çok halkın sorunlarını, yanlış dini düşünceler gibi konuları eserlerinde kullanmıştır. Bağdatlı Ruhi 1605 yılında Şam’da hayatını kaybetmiştir.

Bağdatlı Ruhi'nin Eserleri

Bağdatlı Ruhi'nin en ünlü eseri Terkib-i Bend isimli manzumesidir. 17 bendlik manzumeye Türk edebiyatının önemli isimleri (Şeyh Galip, Ziya Paşa gibi) nazireler yazmıştır.

Bağdatlı Ruhi kimdir kısaca,Bağdatlı Ruhi hayatı kısaca,Bağdatlı Ruhi eserleri,Bağdatlı Ruhi edebi kişiliği,Bağdatlı Ruhi biyografisi

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.