Evliya Çelebi Kimdir? Kısaca Hayatı Biyografisi Kimdir

Evliya Çelebi

           Osmanlı İmparatorluğunun dünyada egemenlik sağladığı ve birçok bölgeyi topraklarına kattığı dönemde yaşamış ve böylesine büyük bir coğrafyayı gezerek izlenimlerini ve gözlemlerini seyahatname hazırlayarak aktarmış bir isim olan Evliya Çelebi 25 Mart 1611 tarihinde Kütahya’da doğmuştur. Evliya Çelebi’nin babası uzun süre boyunca birçok padişahın kuyumcubaşılık görevini üstlenmiş ve birçok sefere padişahlarla birlikte gitmiştir.
           Kütahyalı olmalarına rağmen İstanbul’a yerleşen Evliya Çelebi, İstanbul’da oldukça iyi bir eğitim alırken, mahalle mektebi, medrese ve daha sonrasında da saraya özel bir okul olan Enderun’a gitti. Sadece gittiği okullarda değil ayrıca okulları bitirdikten sonra da özel hocaların eşliğinde birçok ders alan Evliya Çelebi aynı zamanda Kuran’ı da ezberleyerek Hafız olmuştur. Saraya göreve başlayan Evliya Çelebi, saray görevlilerinin ve hatta padişahın beğenisi kazanarak kısa sürede birçok kişi tarafından bilinen bir kişi haline geldi.
           Evliya Çelebi’nin en ünlü eseri olan “Evliya Çelebi Seyahatnamesi” için yolculuğa çıkmaya karar vermesi ise bir gün uyumaktayken gördüğü ve peygamber efendimize "Şefaat ya Resulallah" demek isterken, "Seyahat ya Resulallah" demesiyle başlar. Bu rüyadan sonra Evliya Çelebi Osmanlı topraklarında olan ve dünyanın dört bir yanına dağılmış coğrafyaları görür ve başından geçen olaylarla birlikte seyahatnamesine işler. Evliya Çelebi 1682 yılında Mısır’da vefat etmiştir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.