Nabi Kısaca Hayatı Biyografisi Kimdir

Nabi Kısaca Hayatı {featured}

Nabi Kimdir Hayatı ve Eserleri

1641 Şanlıurfa doğumlu olan Nabi’nin tam isminin Yusuf Nabi olduğu ve birçok yazarın aksine yoksulluklar içerisinde büyüdüğü bilinmektedir. İstanbul’a geldiğinde 24 yaşında olan Nabi İstanbul’da eğitimini sürdürür ve bir süre İstanbul’da kaldığı dönemlerde yazdığı şiirlerle çevresindekileri etkilemeyi başararak birçok arkadaş edinir.

İstanbul’da bir süre kaldıktan sonra eserlerini yazmaya başlayacağı Halep’e gider. İstanbul’da edindiği arkadaşlarının da etkisiyle daha rahat bir hayat sürer ve devletin sunduğu imkânlardan faydalanır. Halep’te geçirdiği dönemlerde edindiği arkadaşlarından bir tanesi olan ve Halep valiliği görevini sürdürmekte olan Baltacı Mehmet Paşa sadrazamlık görevine terfi olduğunda ise Nabi’yi de yanında götürmüş ve Nabi Darphane Eminliği, Başmukabelecilik gibi görevlerde de hizmet vermiştir.

Nabi hayatının hemen hemen her döneminde sevecen, sıcakkanlı bir insan olması ve bununla birlikte yazdığı şiirlerin ilgi görüp, beğenilmesi üzerine birçok arkadaş edinmiştir. İstanbul ve Halep’te edindiği bu arkadaşları da Nabi’nin hayatını daha güzel ve kolay hale getirmiştir. Genellikle didaktik şiirler yazmakta olan Nabi 1712 yılında İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

Nâbi'nin Eserleri

Manzum Eserleri


1. Türkçe Divân
2. Farsça Dîvânçe
3. Tercüme-i Hadîs-i Erbaîn
4. Hayriyye
5. Hayrâbâd
6. Sur-nâme

Mensur Eserleri


1. Fetih-nâme-i Kamaniçe
2. Tuhfet ül-Harameyn
3. Zeyl-i Siyer-i Veysî
4. Münşeat

Nabi kimdir,Nabi hayatı, Nabi eserleri nelerdir,Nabi hayatı kısaca,Nabi biyografisi

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.