Necati Bey - Hayatı - Biyografisi - Kimdir

Necati Bey - Hayatı {featured}

Divan Şairi Necati Bey Kimdir

Doğum tarihi bilinmeyen ve hayatı hakkında birçok bilinmeyen nokta bulunan Divan şairi  Necati Bey’in gerçek isminin de ne olduğuyla ilgili birçok farklı fikir mevcuttur. Bazı kesimlerden insanlar Necati Bey olarak bilinen ve edebiyatımıza birçok eser bırakmış kişinin gerçek isminin İsa olduğunu iddia etmekteyken bazı kesimlerde gerçek isminin Nuh olduğunu düşünmektedir.

Kastamonu doğumlu olduğu bilinen Necati Bey’i diğer edebiyatçılardan ayıran en büyük özelliklerinden bir tanesi kesinlikle özel bir eğitimden geçmemiş ve içerisinde edebiyat sevgisiyle kendisini geliştirmiş olmasıdır. Birçok edebiyatçı gibi ailesi de dönemin ileri gelenlerinden ve öğrenim durumu iyi olan kişiler değildir bu yüzden de gerçekten örnek alınması gereken bir kişiliktir. Oraya çıkartmış olduğu eserleri halka sunduğunda güzel tepkilerle karşılaşmış ve kısa süre içerisinde dönemin ileri gelen edebiyatçıları arasında yerini almayı başarmıştır.

Şiirlerinde ve eserlerinde atasözlerine yer veren Necati Bey millileşme akımını başlatan isim olmuştur. Halk tarafından tanınıp, sevilmesi üzerine Şehzade Abdullah’ın divan kâtipliği görevini üstlenmiştir. Sarayda çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra hayatını tamamladığı düşünülen yıl olan 1509 tarihinde ise vefat etmiştir.

Aşağıdaki Divan Edebiyatı sanatçılarına isimlerinin üzerine tıklayarak ve daha fazla şairlerimize sağ üst köşede ki Arama Kutusu'na yazarak ulaşabilirsiniz.Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.