Nefi Kimdir? Kısaca Hayatı Biyografisi

Nefi Kimdir? Kısaca Hayatı Biyografisi {featured}

Nefi Kimdir Kısaca Hayatı Biyografisi

1572 Erzurum İlinin Hasankale ilçesinde doğan ve 17. Yüzyıl şairlerinden olan Nefi’nin asıl adının da Ömer olduğu bilinmektedir. Sipahi Mehmed Bey adındaki babasının da destekleriyle iyi bir öğren gördü. Öğrenim hayatına il olarak Hasankale’de başlasa da daha iyi bir eğitim almak için bir süre sonra Erzurum’a gitti.

Yaşadığı dönemde Türk edebiyatının önemli şahsiyetlerinin yazmış olduğu eserleri okuyarak kendine iyi kaynaklar edinmiş oldu. Öğrenim hayatı boyunca Arapça ve Farsçayı da öğrenen Nefi henüz öğrenimi devam etmekteyken şiir yazmaya ve edebiyatla ilgilenmeye başlamıştır. Ömer’e Nefi lakabını 1585 yılında Erzurum’da defterdar olan Gelibolulu Müverrih Ali şiirlerini okuduktan sonra “yararlı” manasına gelen lakabını koymuştur.

Nefi’nin yazdığı şiirler birçok kişinin beğenisi kazanmaktayken, halk tarafında da beğenilen bu şiirler bir süre sonra bazı kişiler tarafından eleştirilmeye başlanmıştır. Eleştirilerin genel sebebinin ise şiirlerinde hicivlerle yer veren Nefi’nin birçok kişi hakkında yazdığı ve hoş karşılanmayan hicivleri olduğu bilinmektedir. Nefi’nin yazmakta olduğu bu hicivler sonucunda bir gün kementle boğularak öldürülmesine sebep olmuştur.

Nefi'nin Eserleri

  • Sihâm-ı Kazâ (Hiciv şiirleri),
  • Türkçe Dîvân,
  • Farsça Dîvan.

Nef'î, Nef'î Kimdir, Nef'î Edebi Kişiliği, Nef'î Eserleri, Nef'î Hayatı, Nef'î Hakkında kısaca bilgi

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.