‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Şeyh Galip Kısaca Hayatı Biyografisi Kimdir

Şeyh Galip Kısaca Hayatı Biyografisi Kimdir

Şeyh Galip Kısaca Hayatı Biyografisi Kimdir; 1757 yılında doğmuş olan Şeyh Galip dönemin en iyi divan edebiyatı yazarlarındandır. Nedim’den sonra gelen ve divan edebiyatını benimseyerek günümüze kadar Türk edebiyatının gelişmesine katkı sağlayan kişiler arasında bulunan Şeyh Galip’in hayatı ile ilgili birçok bilgi günümüze kadar ulaşamamıştır.

Şeyh Galip hakkında edinilen bilgilerde eserlerinde anlatmış olduğu dönem özelliklerine bakılarak elde edilen bilgilerdir. Şeyh Galip, Esed ve Galip mahlaslarıyla yani takma isimleriyle yazmış olduğu birçok şiirini 24 yaşına geldiğine toplayarak ortaya kendi divanını çıkartmıştır. Şeyh Galip’in eserlerinin incelendiğinde şiir anlayışının sembolizm tarzına benzediği görülmektedir ve bu dönemi için önemli gelişmelerden bir tanesini gerçekleştirmiştir. Şeyh Galip şiirlerinde sembolizm ögelerinden ve betimlemelerden oldukça fazla bir şekilde yararlanmış ve bu sayede şiirlerini okullara daha iyi aktarmayı başarmıştır.

Özellikle batıda ünlenen Şeyh Galip yaşamı sırasında ve öldükten sonra da birçok kişinin konuştuğu bir isim haline gelmiştir. Şeyh Galip’in eserlerini incelediğimizde herhangi bir konuyu işlemesine rağmen konunun içerisine tasavvufi ögeleri de katıyor olması Şeyh Galip’in İslam dinini benimsemiş olduğunun da bir göstergesidir. Şeyh Galip 1798 yılında vefat etmiştir.

Şeyh Galip, Şeyh Galip kimdir, Şeyh Galip hayatı, Şeyh Galip kimdir kısaca, Şeyh Galip hayatı kısaca, Şeyh Galip biyografisi

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.