Şeyhi Kısaca Hayatı Biyografisi Kimdir

Şeyhi fotoğrafı {featured}
Şeyhi Kısaca Hayatı ve Eserleri (Harname)

Kütahya’da doğduğu bilinmekte olan Şeyhi’nin asıl isminin ise Yusuf Sinanüddin olduğunu savunan kişilerin yanında Yusuf Sinan olduğunu düşünen kişilerinde olduğunu söyleyebiliriz. Türk edebiyatının gelişmesine katkı sağlayan ve divan edebiyatı şairlerinden olan Şeyhi’nin doğum tarihi tam olarak bilinmemektedir.

Doğum tarihi kanıtlanamamış olsa da yaşadığı dönem hakkında bilgiler vermiş eserlerinden 1373 yılında doğduğuna dair bazı iddialar da ortaya atılmıştır. Eğitime önem veren bir şahsiyet olan Şeyhi eğitimi için İran’a gitmiş ve burada tasavvuf ve tıp alanlarında eğitim görmüştür. Anadolu’ya döndüğünde doktorluk yapan Şeyhi bir gün Sultan Mehmed Çelebi’yi tedavi etmesi sonucu Tokuzlu köyü Şeyhi’ye hediye edilmiştir. Şeyhi Tokuzlu’nun işgal edilmesi, soyulması ve zorbaların eline geçmesi sonucunda ise Harname isimli ünlü eserini yazmıştır.


Harname Eserinin Konusu

Çelebi Sultân Mehmet’e sunulmuş 126 beyitlik bir mesnevi olan Harname Türk mizah ve hiciv edebiyatının şaheserlerindendir. Eser, ince alay ve nükteleri içerir. Şair, eserde yük taşımakta pek çok sıkıntılar çeken bir eşeği ele alarak semiz bir öküz gibi olmaya çalışan bu eşeğin başına gelenleri anlatır

Şeyhi bu eseri kendi hayatından esinlenerek yazmış, toplumun bazı kesimine karşı duyduğu kızgınlığı ve ortaya koydukları davranışların yanlışlığına yönelik düşüncelerini bir nebze olsun anlatabilmek için ironilerle ve ince benzetmelerle dolu mizahi yönden zengin bir eser ortaya koymuştır.

Diğer eserleri ise,Divan ve Hüsrev-ü Şirin'dir.

Ayrıca tasavvufi konularda eğitim almış olması rağmen eserlerinde tasavvufi konulara yer vermeyen Şeyhi eserlerinde dini konulardan bahsetmekten kaçınmıştır. Doktor olarak büyük başarılar elde eden Şeyhi aynı zamanda divan edebiyatının gelişmesini ve edebiyatımızın bu günkü halini almasında büyük etki sağlayan yazarlarımızdandır.


Şeyhi Hayatı Kısaca

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.