Sinan Paşa Kısaca Hayatı Biyografisi Kimdir

Sinan Paşa Kısaca Hayatı {featured}

Sinan Paşa Kimdir Hayatı ve Eserleri

Birçok kaynakta Yusuf Sinaüddin adının geçtiği Sinan Paşa, Edirne’de müderrislik yapan bir kişi iken kısa süre içerisinde bilgi birikimlerini kullanarak birçok kişinin dikkatini çekmiş ve Fatih’in beğenisini kazanmayı başarmıştır. Bir süre sonra sarayda vezirlik yapan Sinan Paşa’nın en önemli eserlerinden bir tanesinin Tazarrûnâme olduğu söylenebilir.

 Bu eserde tasavvufi bilgilerini kullanarak yaratıcının gücünden ve kudretinden bahsederek ona sığınılması gerektiğini anlatmaktadır. Eserlerinin birçoğunda aşk konularını işler ve dini bakımdan birikimlerini eserlerine aktarır. Sinan Paşa, Tazarrûnâme eserinde 7 büyük peygamberin hayat ve yaşam öykülerinden bahsetmiş ve divan edebiyatında ilk sanatlı nesrin örneklerinden bir tanesini ortaya çıkartmıştır. Günümüze kadar gelebilmeyi başaran eserlerinin arasında bulunan Maarif nâmede ise İslami ahlak ve İslam dininde ahlaki konuların öneminden bahsetmiştir.

Sinan Paşa eserlerinde dini bilgilerinden yararlanmış ve divan edebiyatı şairleri arasında tasavvufi konuları eserlerinde en çok barındıran edebiyatçılar arasında yer almıştır. Sinan Paşa’nın doğum ve ölüm yılları gibi bilgiler ise günümüze kadar ulaşamamış ve bu bilgiler tarihin karanlık yüzünde saklı kalmıştır.

Sinan Paşa Başlıca Eserleri

  •  Tazarrunâme
  •  Tezkiretü’l-Enbi-ya
  •  Tehzibü’l-Ahlâk
  •  Maarifnâme

Kısaca,Sinan Paşa kimdir kısaca,Sinan Paşa Hayatı Kısaca,Sinan Paşa Edebi kişiliği,Sinan Paşa eserleri

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.