Dertli Hayatı Kısaca - Biyografisi - Kimdir

Aşık Dertli Kimdir Kısaca Hayatı -Biyografisi

1772 doğumlu olduğu bilinmekte olan Dertli, Bolu’nun Gerede yakınlarındaki Şahnalar köyünde doğmuştur. Lütfi Mahlasını kullanan, Dertli’nin asıl isminin ise İbrahim olduğu bilinmektedir. Âşık kahvelerinde saz çalıp türkü söyleyerek günün büyük bir kısmını geçirdiği gibi geçimini de sağlayan Dertli, birçok yazarın aksine yaşamı sırasında büyük bir üne sahip olmuştur.

Geride bıraktığı eserlerden çok döneminde yazdığı Divan, halk ve tekke edebiyatı eserleriyle büyük kitlelere hitap etmiş ve her türden şiir sevene göre şiirler sunmayı başarmıştır. Yaşamı boyunca İstanbul, Konya ve Mısır’da bulunan Dertli, gazel, divan ve kalenderi eserlerinde döneminde pek görülmeyen bir şekilde aruz kullanmıştır. Etkisindeki kaldığı kişilikler ise eserlerinden anlaşıldığı üzere Fuzûlî, Âşık Ömer, Gevheri gibi şairlerimizden oluşmaktadır.

Dertli Hayatı Kısaca - Biyografisi - Kimdir

Döneminde alışılmış olmayan bir şekilde yazdığı eserlerde aruzu kullanması onun için pek de başarılı eserler ortaya çıkartmasını sağlamamış aksine hatalı nazım tekniği sebebiyle yazdığı eserlerle başarılı bir şiir ortaya çıkartmamıştır. Şiirlerinde yazdığı konularda toplum ahlakını ön plana çıkartmış ve yaptığı taşlamalarla dikkatleri çekmeyi başarmıştır. Dertli, 1846 yılında Ankara’da vefat etmiştir.

Madde Madde Dertli Şiirlerinin Kısaca Özellikleri


  • Dertli, divan edebiyatı ve halk edebiyatı ile ilgili zengin birikime sahiptir.
  • Şöhretini hece ölçüsüyle yazdığı dörtlüklerle kazanmıştır.
  • Ömrünü gurbette geçirmiş ve yoksulluk içinde yaşamıştır.
  • Şiirlerinde aşk, tabiat ve tasavvuf konularını işlemiştir.
  • Tüm şiirlerini ''Dertli Divanı'' adlı kitabında toplamıştır.
  • En ünlü şiiri günümüzde de çokça duyduğumuz ''Şeytan Bunun Neresinde'' adlı şiiridir.


Dertli, Dertli kimdir, Dertli hayatı, Dertli kimdir kısaca, Dertli hayatı kısaca, Dertli biyografisi, Dertli şiirlerinin özellikleri

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.