Erzurumlu Emrah Kısaca Hayatı - Biyografisi - Kimdir

Erzurumlu Emrah Kimdir Kısaca Hayatı - Biyografisi 

1775 yılında Erzurum’da dünyaya geldiği bilinmekte olan Erzurumlu Emrah’ın Sinop ve İstanbul civarında uzunca bir süre yaşadığı da bilinmektedir. Yazdığı eserlerde tasavvufi konulardan oldukça fazla bahseden ve tasavvufi bilgisi iyi derecede olan Emrah aynı zamanda yazdığı koşmalarda Karacaoğlan’dan izler taşımaktadır.

Erzurumlu Emrah Kısaca Hayatı - Biyografisi - Kimdir

Yazmış olduğu ve oldukça başarılı sonuçlar elde ettiği divan şiirlerini kitap haline getiren kişinin Erzurumlu Abdulaziz ve hece ölçüsüyle yazmış olduğu eserlerini de Çetin Eflatun Güney’in kitap haline getirdiği bilinmektedir. Halk edebiyatı şiir geleneğiyle yazmış olduğu şiirlerle ünlenen ve daha sonra yazmış olduğu divan edebiyatı şiirleriyle de beğeni kazanan Emrah yaşadığı dönemlerde de şair olarak birçok kişi tarafından tanınır hale gelmiştir.

Ülkemizin birçok şehrini dolaşmış ve gördüğü yerlerde yaşadığı olayları da eserlerinde barındırmış olan Erzurumlu Emrah aynı zamanda oldukça iyi bir öğrenime de sahip olduğundan hem bilimsel konularda hem de tasavvufi konularda yazdığı şiirlerle halkın beğenisini kazanmayı başarmıştır. Türk halk edebiyatı şiir geleneğine uyan ve bazı eserlerinde de divan edebiyatını konu alan Emrah’ın hayatı olaylarla geçmiş olması sebebiyle eserleri oldukça sürükleyici bulunmaktadır. Emrah, 1854 yılında Tokat’ta hayatını kaybetmiştir.

Madde Madde Erzurumlu Emrah Şiirlerinin Özellikleri

  • Dönemin diğer şairlerine göre dili ağırdır.
  • Diğer saz şairleri gibi şiirlerinde  tasavvuf, aşk, aşk, gurbet konularını işlemiştir.
  • Şiirlerini hem divan hemde halk şiiri geleneğiyle yazmıştır.
  • Şiirlerini Divan'da toplamıştır.
  • Şiirleri şarkı olarak çokça söylenmiştir.
  • Kalem şairlerindendir.


Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.