Halit Ziya Uşaklıgil Kısaca Hayatı Biyografisi

Halit Ziya Uşaklıgil hayatı {featured}

1866 yılında İstanbul’da Eyüp ilçesinde dünyaya gelmiş olan Halit Ziya Uşaklıgil’in ailesi Uşak’tan İzmir’e göç etmiş olan ve geçimini halı tüccarlığıyla sürdüren varlıklı kimselerdi. Halit Ziya Uşaklıgil ilk eğitimini İstanbul’da yaşadıkları bölgede bulunan mahalle mektebinde almış ve daha sonraları buradan mezun olarak Fatih Askeri Rüştiyesi'ne başlamıştır.

Halit Ziya Uşaklıgil hayatı

1893 yılında savaşın başlaması üzerine babası Halit Efendi’nin işleri tehlikeye girmeye başladı ve bunula birlikte ailecek İzmir’e göç ettiler. Bu yüzden de İzmir Rüştiyesi’nde eğitimini sürdürmek zorunda kalmıştır. İzmir’de bulunan ve Katolik rahimlerinin çocuklarına hizmet vermekte olan bir okula giren ve bu okulda Fransızca bilgisini büyük ölçüde geliştiren Halit Ziya Uşaklıgil çeşitli Fransızca çeviri denemelerinde de bulunmuştur. İzmir’de yaşadığı yıllarda henüz öğrenciyken yazdığı şiirler oldukça beğeni toplamış ve bu çevrede tanınan bir kişi haline gelmiştir.

Halit Ziya Uşaklıgil hayatı

Hayatında pek çok sayıda görevde bulunan Halit Ziya Uşaklıgil daha sonraları Servet-i Fünun Dergisine katılarak eserlerini burada yayınlamaya başladı. Edebi kişiliğine bakıldığında sanat sanat içindir anlayışının en büyük destekçileri arasında yer aldığını görebiliyoruz. Eserlerini ağır bir dille yazan Halit Ziya Uşaklıgil 27 Mart 1945 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

Yorum Gönder

  1. Ödevimde yardımcı olduğunuz için teşşekürederim

    YanıtlaSil

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.