Kayıkçı Kul Mustafa'nın Hayatı - Biyografisi - Kimdir

Kayıkçı Kul Mustafa Kimdir Kısaca Hayatı - Biyografisi

Doğum tarihi net olarak bilinmemekle birlikte 1580-1700 arasında doğmuş olabileceği tahmin edilen Kayıkçı Kul Mustafa’nın Aydın ve çevresinde dünyaya gelmiş olabileceği de düşünülmektedir. 17 yüzyıl şairlerimizden olduğu düşünülen ve Osmanlı ordusunda kayışçılık yaptığı bilinen Kayıkçı Mustafa’nı ismi bazı kaynaklarda yaptığı işten dolayı Kayışçı Kul Mustafa olarak da geçmektedir.

Kayıkçı Kul Mustafa'nın Hayatı - Biyografisi - Kimdir

Halk Edebiyatı şairlerimizden olan Kayıkçı Kul Mustafa şiirlerinde dönem edebiyatında yeni yeni kullanılmaya başlanan aruz veznini kullanan şairlerimiz arasındadır. Divan edebiyatı şiir geleneğine uzak kala ve daha çok halkın anlayabileceği ve halkın içerisinde kullanılan kelimelerden oluşan şiirler yazarak, eserleriyle halka hitap etmiştir. Birçok şiirinde hece ölçülerini kullandığını gördüğümü Kayıkçı Kul Mustafa’nın en çok kullandığı hece ölçüsü ise 11’li hece ölçüsü olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Yazdığı birçok şiir ile Halk Edebiyatı döneminin önde gelen şair ve ozanları arasında yerini alan Kayıkçı Kul Mustafa, halk ile kurduğu kuvvetli bağ sayesinde kısa süre içerisinde birçok kişi tarafından tanınır hale gelmiştir.

Kayıkçı Kul Mustafa’nın hayatının birçok bölümü hakkında bilgiler günümüze kadar gelememiştir ve ölüm tarihi konusunda da net bir bilgi yoktur. Ölüm tarihi konusunda birçok fikir ortaya atılan Kayıkçı Kul Mustafa’nın ölüm tarihi olarak 1658 veya daha sonrası olduğu en kuvvetli fikirler arasında yer almaktadır.

Madde Madde Kayıkçı Kul Mustafa Şiirlerinin Kısaca Özellikleri

  • Kayıkçı Kul Mustafa'da Karacaoğlan gibi divan edebiyatından etkilenmemiştir.
  • Şiirlerini halk diliyle söylemiştir.
  • Şiirlerinde hece ölçüsü kullanmıştır.
  • ''Genç Osman Destanı'' Kayıkçı Kul Mustafa'ya büyük şöhret kazandırmıştır.
  • Konu olarak kendi döneminin tarihi olaylarını işlemiştir.
  • Kayıkçı Kul Mustafa asker bir şairdir ve yeniçeri ocağından yetişen bir şairdir.Kayıkçı Kul Mustafa, Kayıkçı Kul Mustafa kimdir, Kayıkçı Kul Mustafa hayatı, Kayıkçı Kul Mustafa kimdir kısaca, Kayıkçı Kul Mustafa hayatı kısaca, Kayıkçı Kul Mustafa şiirlerinin özellikleri, Kayıkçı Kul Mustafa biyografisi

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.