‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Samipaşazade Sezai Kısaca Hayatı Biyografisi Kimdir

Samipaşazade Sezai bilgi {featured}

Samipaşazade Sezai Kimdir Eserleri Kısaca

Samipaşazade Sezai 1859 yılında dünyaya gelmiştir. Babasının dönemin Eğitim bakanı olduğu bilinmekle birlikte babasının ismi ise Abdurrahman Sami Paşa’dır. Annesi, Abdurrahman Sami Paşa’nın ikinci karısı olan Dilarayiş Hanım’dır.

Samipaşazade Sezai’nin dil bilgisinin oldukça iyi olduğu ve birçok yabancı dil bildiği de bilinmektedir. Samipaşazade’nin bildiği diller arasında Farsça, Arapça, Fransızca, Almanca ve babasının işi gereği gittiği Paris’te öğrendiği İngilizce olduğu da hayatı hakkında bilinen noktalar arasındadır. Eğitiminin büyük bir çoğunluğunu eve gelmekte olan özel hocalarla yapan Samipaşazade’nin eğitim düzeyi oldukça iyidir. Tanzimat edebiyatı şiir geleneğini benimsemiş ve eserlerini bu doğrultuda hazırlamış olan Samipaşazade yirmi yaşına kadar resmi olarak çalışmamıştır. Hayatının bu dönemine kadar kendini edebiyat anlamında geliştirmeye adamıştır. Evkaf Nezareti Mektubi Kalemi’ne memur olarak girerek hayatının ilk iş deneyimini yaşamıştır.

Babasının ölümüyle birlikte Londra Elçiliği İkinci Kâtipliğine atandı fakat buradaki kurallara uymadığından dolayı İstanbul’a tekrar döndü. Samipaşazade eserlerinde Namık Kemal’i örnek alarak bu yönde ilerleme göstermiştir. Hayatı boyunca birçok şiir ve oyun yazısı ortaya koyan Samipaşazade Sezai 26 Nisan 1936 tarihinde vefat etmiştir.

Samipaşazade Sezai'nin Eserleri:

Roman:
  • Sergüzeşt (1889)
Öykü:
  • Küçük Şeyler (1892)
Oyun:

  • Şir (1879)

Sohbet - Anı - Eleştiri:

  • Rumuzu'l- Edeb (1900)
  • İclal (1923)

Samipaşazade Sezai bilgi

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.