‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Abdülhak Hamit Tarhan Kısaca Hayatı Biyografisi

5 Şubat 1852 yılında, İstanbul’da dünyaya gelen Abdülhak Hamit Tarhan, köklü ve dönemin tanınmış isimlerinden oluşan bir aileye sahiptir. Babası Müverrih Hayrullah Bey tarihçi ve diplomat olurken, annesi Münteha Hanım ise Kafkasya’dan kaçırılmış olan bir cariyedir.
İlköğrenimini  mahalle mektebinde yapan Abdülhak Hamit Tarhan daha sonraları ise  Rumelihisarı Rüştiyesi’ne girerek öğretim hayatına devam etmiştir. Bir süre eve gelen hocalardan özel ders alan Abdülhak Hamit Tarhan daha sonraları da babasının yanında Paris’e giderek eğitimini burada sürdürdü. 1864 yılında Paris’ten tekrar İstanbul’a döndüğünde eğitiminin tamamlanması için Robert Koleji’ne yazdırıldı fakat eğitimindeki en büyük katkıyı özel ders aldığı hocaları sağladı.
Abdülhak, bazı nedenlerden dolayı ve özellikle babasının işi dolayısıyla, Paris, Londra, Bayan Lüsyen, Viyana gibi yerleri ziyaret etmiş ve hayatının her döneminde edebiyat ve sanat ile ilgilenmeyi tercih etmiştir. Abdülhak dönemin edebiyat adına en büyük kişilerinden olan Namık Kemal’i örnek almış ve onun yolundan gitmeyi planlamıştır. Birçok şiir ve oyunları ile edebiyat adına çalışmalarda bulunmuş ve 12 Nisan 1937 tarihinde vefat etmiştir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.