Ahmet Hikmet Müftüoğlu Kısaca Hayatı Biyografisi

Ahmet Hikmet Müftüoğlu 3 Haziran 1870 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babasının adının Yahya Sezai Efendi olduğu ve mesleğinin şair olduğu bilinmektedir. Ahmet Hikmet henüz 7 yaşındayken babasını kaybetmiştir. Babasının ölümü üzerine Ahmet Hikmet’e abisi sahip çıkmış ve bakımını üstlenmiştir. Soğukçeşme Askerî Rüşdiyesi’nde eğitim hayatına başlayan Ahmet Hikmet bu okulun ardından Galatasaray Sultanisi’ne kayıt oldu.
 Bu okulda tanıştığı Tevfik Fikret ile yakın arkadaşlıklar kurdu ve içerisindeki edebiyat sevgisiyle birlikte henüz lise yıllarındayken “Leyla Yahut Bir Mecnun’un İntikamı” adlı ilk romanını yayınladı. 1888 yılına geldiğinde eğitim hayatını başarıyla tamamlayan Ahmet Hikmet Müftüoğlu daha sonra Hariciye Nezaretinde çalışmaya başladı. Aynı zaman zarfında daha önce okmuş olduğu Galatasaray Sultanisinde de öğretmenlik görevini üstlenen Ahmet Hikmet Yunanistan ve Kafkasya şehbenderliğine vekâlet ettiğinden dolayı İstanbul’dan bir süreliğine ayrılmak durumunda kalmıştır.
1896 yılında edebiyat tarihimizin gelmiş geçmiş en büyük simalarını barındıran Servet-i Fünun dergisine yazmış olduğu bir hikâyeyle katılmış oldu.  Ahmet Hikmet Müftüoğlu yazmış olduğu Türkçü ve Milliyetçi hikâyeleriyle tanınmış ve  19 Mayıs 1927 tarihinde vefat etmiş Türk yazarımızdır.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.