Ahmet Rasim Kısaca Hayatı Biyografisi Kimdir

Ahmet Rasim kimdir {featured}

1864 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Ahmet Rasim’in babasının ismi Kıbrıslı Bahaeddin Efendi annesinin ismi ise Nevbahar Hanım’dır. Ahmet Rasim henüz doğmamışken bırakıp giden babası onun babasız büyümesine yol açmış ve Ahmet Rasim’e annesi Nevbahar Hanım tek başına bakmıştır. 1875 yılında başladığı Darüşşafaka eğitimiyle birlikte edebiyata ilgisinin başlayacağı yılları yaşamaya başladı.

Okulu birincilikle bitiren Ahmet Rasim, Posta ve Telgraf Nezareti’nde memur olarak görev aldı. Memurluğun ardından bir süre kâtip olarak çalışan Ahmet Rasim bu yıllarda Sadberk Hanım ile evlendi. Sadberk Hanım ile evliliğinin ardından dört oğlan ve iki kız çocuğu sahibi oldu. Eşi Sadberk Hanım 1902 yılında hayatını kaybetti. Hayatını memur olarak şekillendirmek istemeyen Ahmet Rasim, Tercüman-ı Hakikat gazetesinde ilk yazısını yayınlattı.

1891 yılında dönemim en büyük şahsiyetlerini içerisinde barındıran Servet-i Fünun dergisinde fen ve bilim ile ilgili yazılarını yayınlayan Ahmet Rasim, Servet-i Fünun yazarlarının edebiyat anlayışını benimsemeyerek batı ve doğu edebiyatlarının iyi noktalarını kullanmayı başardı. Fransızcası da iyi olan Ahmet Rasim hayatının belirli dönemlerinde çevirmenlikle de uğraşmıştır. Ahmet Rasim, 1932 yılında hayatını kaybetmiştir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.