Ahmet Vefik Paşa Kısaca Hayatı Biyografisi

Doğum tarihi hakkında net bir bilgi olmayan Ahmet Vefik Paşa’nın  3 Temmuz 1823 tarihinde doğduğuna dair düşünceler daha baskın gelmektedir. İlk eğitimini İstanbul’da başlayan Ahmet Vefik Paşa daha sonraları babasının işi gereği Paris’e gitmek zorunda kalmış ve burada Saint Louis Le Grand Lisesi’nde öğrenimine devam etmiştir.
Paris’te geçirdiği yıllarda dil öğrenmeye de meraklı olan Ahmet Vefik Paşa, Fransızcayı anadiliymişçesine öğrenebilmeyi başarmıştır. Yabancı dilinin bu kadar kuvvetli olması Ahmet Vefik Paşa’yı yaşadığı dönemde kurulmuş olan ve Müslüman memurlara yabancı dil öğreten Tercüme Odası’na katılmaya yöneltmiştir. Tercüme Odası’nda bulunan kişilerin birçoğu Müslüman değilken Tercüme Odası’nda göreve başlayan ilk Müslüman kişi Ahmet Vefik Paşa olmuştur.
1851 yılında hayatının parlak dönemlerinden olan Encümen-i Daniş adındaki bilim kuruluna üye olarak katıldı ve çeşitli araştırmalarının yanında dil bilgisinden de oldukça faydalandı. 1878 yılında ise dönemin en yüce makamlarından olan sadrazamlık görevine kadar ilerlemeyi başaran Ahmet Vefik Paşa daha sonraları ise Bursa Valiliği görevini üstlenecektir. Ahmet Vefik Paşa,  2 Nisan 1891 tarihinde vefat etmiştir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.