‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Cemil Süleyman Alyanakoğlu Hayatı Kısaca Biyografisi

Cemil Süleyman Alyanakoğlu, Türk edebiyatı adına çeşitli çalışmalar yapmış, roman ve hikâyeler ortaya koymuş olan aynı zamanda da doktor olan bir yazarımızdır. 1886 yılında dünyaya gelmiş olan Cemil Süleyman’ın hayatı hakkında pek çok bilgi günümüze kadar ulaşamamıştır.
Cemil Süleyman 1909 yılında tıbbiye yüksekokulundan başarıyla mezun olsa da doktorluk yerine Erkek Öğretmen Okulu’nda öğretmen olarak görev yapmaya başlamıştır. Daha sonra yaşadığı dönemde ortaya çıkan Balkan Savaşı’nda Yanya’da yaralanan askerleri tedavi etmek amacıyla doktorluk vazifesini yerine getirmiştir. Bu savaş atlatıldıktan bir süre sonra ortaya çıkan Birinci Dünya Savaş’ında da ülkesi adına asıl görevi olan doktorluğu Arabistan’da yapmıştır. Kurtuluş Savaşı ortaya çıktığında ise bu sefer doktorluk görevini yapmasa da Antalya, Çanakkale, Samsun gibi şehirlerde sıhhiye müdürlüğü yapmıştır.
Cemil Süleyman Alyanakoğlu hayatının son dönemlerini yaşamaktayken de  Devlet Denizyollarında vapurlarda görevli doktor olarak çalışmıştır. Fecr-i Ati edebiyatını benimseyerek bu akımın yayılmasında önemli rol oynayan şahsiyetlerden birisidir. Eserlerinde romantik tiplemelere yer vermiş ve Halit Ziya Uşaklıgil’den etkilenmiştir. Cemil Süleyman Alyanakoğlu, 1940 yılında vefat etmiştir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.