Cenap Şahabettin Kısaca Hayatı Biyografisi Kimdir

1870 doğumlu olan Cenap Şahabettin’in doğum yerinin Malazgirt olduğu bilinmektedir. Cenap Şahabettin daha sonraları babasının Plevne’de şehit düşmesi sonucunda ailesini de alarak İstanbul’a göç etmek zorunda kalmıştır. Öğrenim hayatına Tophane’de bulunan Fevziye Mektebinde başlamış olan Cenap Şahabettin, eğitim hayatına Gülhane Askeri Rüştiyesine girerek devam etti.
Bu okulu da başarılı bir şekilde bitirerek, Tıbbiye İdadisini ve en son olarak da Askeri Tıbbiyeyi başarıyla tamamlayarak okulundan hekim yüzbaşı olarak mezun oldu.  Eğitim hayatını henüz bitirmeyen Cenap Şahabettin Paris’e giderek 4 yıl sürecek olan cilt hastalıkları eğitimi aldı. İstanbul’a geldikten sonra karantina doktorluğu ve sıhhiye müfettişliği gibi görevlerde, Mersin, Rodos, Cidde gibi birçok şehirde çalışmalarını sürdürdü. Edebiyat konusunda da oldukça bilgili olan Cenap Şahabettin’in yazdığı ilk şiir başarılı görülerek Saadet gazetesinde yayınlanmaya layık görüldü.
Şiir yazmaya başladığında ilk olarak divan edebiyatını benimseyen Cenap Şahabettin, daha sonraları da batı tarzından etkilenerek şiirlerini bu doğrultuda yazmaya başladı. Yazdığı şiirlerin Servet-i Fünun dergisinde yayınlanması üzerine bu dönemin en iyi şairlerinden bir tanesi halini aldı.  Sanat sanat içindir anlayışını benimsemiş olan şairlerinden birisi olan Cenap Şahabettin 12 Şubat 1934 tarihinde beyin kanaması geçirerek hayatını kaybetmiştir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.