Direktör Ali Bey Kısaca Hayatı Biyografisi Kimdir

Direktör Ali Bey Kısaca Hayatı Biyografisi Kimdir

1844 yılında İstanbul doğumlu olduğu bilinen Direktör Ali Bey, Tanzimat dönemi yazarlarımız arasında yerini almıştır. Tanzimat döneminin en iyi tiyatro yazarlarından bir tanesi olan Direktör Ali Bey, yaşadığı dönemde sanat ve tiyatronun gelişiminde önemli rol oynayan bir kişiliktir. Babasının adının Yusuf Cemil Efendi olduğu bu dönemde yazılmış bazı belgelerden dolayı ortaya çıkmıştır.

Babasının görevi olan Kethüdalığın bu dönemdeki işinin hükümet merkezi ile iller arasındaki bilgi ve haberleşmeyi sağlamak olduğu bilinmektedir. Dil bilgisi kuvvetli olan Ali Bey, yaşamı boyunca birçok görevde çalışmıştır. Çalışmış olduğu görevler arasında Müfettiş, mutasarrıf, vali gibi makamlar da vardır. Birçok farklı işte çalışan Ali Bey’in lakabındaki Direktör ibaresinin de Düyûnu Umumiye Direktörlüğünde çalışmış olmasından dolayı geldiği ve artık bu isimle anılmaya başladığı bilinmektedir.

Bu dönemin sayılı tiyatro yazarlarından bir tanesi olan Ali Bey, yazdığı tiyatro oyunlarının birçok kişi tarafından duyulmaya başlanması üzerine bir kısa sürede birçok kişi tarafından tanınmıştır. 1899 yılı şubat ayında öldüğü düşünülen Direktör Ali Bey’in mezarı babasının yanında yani Anadolu hisarındaki Göksu Mezarlığındadır.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.