Fazıl Ahmet Aykaç Hayatı Kısaca Biyografisi

1884 yılında İstanbul’da doğmuş olan Fazıl Ahmet Aykaç’ın babası Mehmet Cemal Bey’in Divaniye mutasarrıflığı görevindeyken hayatını kaybettiği bilinmektedir. Fazıl Ahmet Aykaç’ın eğitim düzeyinin oldukça iyi olduğu söylenebilir.
Fazıl Ahmet Aykaç Gümüşhane Rüştiyesi, Musul İdadisi, İstanbul Fransız Lisesi  gibi okullarla ortaöğretim hayatını tamamladığını daha sonra da Güzel Sanatlar Akademisi, Mimarlık Bölümlerine giderek kendini mesleki alanlara doğru yönelttiğini bilmekteyiz. Paris’e gitme kararı almadan önce de Fazıl Ahmet’in Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni başarıyla tamamladığı bilinmektedir. 1910 yılından başlayarak 1917 yılında kadar süren sürede Galatasaray Lisesi ve Erkek Öğretmen Okulu gibi okullarda Felsefe dersi veren Fazıl Ahmet, politikayla da ilgilenmiştir.
Atatürk’ün vefat etmesinin ardından Ankara’daki yaşatışını bırakarak İstanbul’a yerleşen Fazıl Ahmet Aytaç daha sonra TBMM 3. Dönem ara seçiminden itibaren başlayarak 4 dönem sürecek Diyarbakır milletvekilliği görevinde de bulunmuştur. Fecr-i Âti edebiyatını benimseyerek çeşitli eserler yazan Fazıl Ahmet’in eserlerinin mizahi yönü de kuvvetlidir. Fazıl Ahmet Aykaç tedavi görmek üzere gittiği  Cerrahpaşa Hastanesi’nde yapılan müdahalelere rağmen 23 Temmuz 1967 tarihinde hayatını kaybetti.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.