‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Halide Edip Adıvar Hayatı Kısaca Biyografisi

Halide Edip Adıvar Kimdir Kısaca

1884 yılında İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde dünyaya gelen Halide Edip Adıvar, Türk edebiyatının en büyük kadın yazarlarından bir tanesidir. Babası Mehmet Edip Bey, Padişah Hazinesi kâtipliği görevinde olan Haile Edip’in annesinin ismi de Fatma Berifem Hanım’dır. Halide Edip Adıvar henüz küçük yaşlardayken annesinin geçirmiş olduğu verem hastalığından dolayı kaybetti.

Öğrenim hayatının büyük bölümünün eve gelen özel hocalarla tamamlayan Halide Edip Adıvar 7 yaşındayken bir şekilde yaşını büyüterek Robert Koleji’ne yazılmayı başarmıştır fakat çıkartılan yasa sonucunda Müslüman kişilerin Hristiyan okullarına gitmesi yasaklanmıştır. Bir dönem öğretmeni olan Salih Zeki Bey ile evlenen Halide Edip Adıvar’ın bu evlilikten 2 adet oğlu olmuştur. Evin geçimine katkıda bulunmak isteyen Halide Edip Adıvar, İngilizce ve Fransızca çeviri metinleri yazmıştır.

1908 yılında itibaren gazetede yazı yazmaya başlayan Halide Edip Adıvar, bu dönemde muhafazakâr toplumun tepkisini çekti. Darülfünun’da Edebiyat dersleri vermeye başladı. Eserlerinde batı tarzını benimseyen Halide Edip Adıvar, kadın erkek eşitliği adına yazmış olduğu yazılarla tanınmıştır. 

İzmir'in Yunanlılar tarafından işgal edilmesi üzerine İstanbul'da düzenlenen protesto mitinglerinde (Fatih ve Sultanahmet Mitingi) yaptığı ateşli ve heyecanlı konuşmaların kitleler üzerinde büyük tesiri oldu.

İstanbul'dan ayrılıp Milli Mücadele'ye katılmak üzere Ankara'ya gitti. Bu sırada İngilizler'in İstanbul'u işgal etmesi üzerine hakkında idam kararı çıkartıldı. Ankara'da bulunan Genelkurmay'da çalıştı. Sakarya Savaşı'nda onbaşı, İzmir'in kurtuluşundan sonra da çavuş oldu.

Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında görev yapmıştır. Sivil olmasına rağmen savaş sırasında verdiği mücadele ve çabası sayesinde rütbe alarak kahraman sayılmıştır.


Halide Edip Adıvar 9 Ocak 1964 tarihinde vefat etti.

Halide Edip Adıvar'ın Eserleri ve roman özetlerine buaradan ulaşabilirsiniz

halide edip adıvar fotoğrafı {featured}

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.