Hüseyin Cahit Yalçın Kısaca Hayatı Biyografisi Kimdir

7 Aralık 1875 tarihinde dünyaya gelen Hüseyin Cahit Yalçın İstanbullu bir ailenin çocuğu olmasına rağmen babasının işi gereği gittikleri Balıkesir’de doğmuştur. Ailesinin maddi durumu normal seviyede olan Hüseyin Cahit Yalçın’ın babasının isminin Ali Rıza Efendi, annesinin isminin Fatma Neyyire Hanım ve abisinin isminin ise Hüseyin Suat olduğu bilinmektedir.
 İlköğrenimini İstanbul’da tamamlayan Hüseyin Cahit Yalçın ortaöğretim için Serez’de bulunan Askeri Rüştiye başlamıştır.  Bu okulu tamamladıktan sonra 1889 yılında Dersaadet İdadi Mülkisi’ne kaydını yaptırdı. Edebiyata küçük yaşlardan beridir ilgi duymakta olan Hüseyin Cahit Yalçın Nadide adlı ilk romanını ise1891 yılında yayınlamıştır. Mekteb-i Mülkiye’de yükseköğrenim gördüğü sıralarda arkadaşlarıyla birleşerek “Mektep” adında bir dergi yayınlamaya başlayan Hüseyin Cahit’in edebiyat bilgisi giderek gelişti.
Edebiyat-ı Cedide topluluğuna katılan Hüseyin Cahit, edebiyata duyduğu yoğun ilgi neticesinde çalıştığı gazeteler, Servet-i Fünun dergisinde yayınlandığı yazılar, bilimsel ve sanatsal makaleleriyle dönemin tanınan kişilerinden birisi haline gelmeyi başarmıştır. Milletvekilliğe kadar birçok makamda ve mevkide yer alan ve birçok farklı alanda çalışmalarını yürüten Hüseyin Cahit Yalçın, 18 Ekim 1957 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.