‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

İzzet Melih Devrim Hayatı Kısaca Biyografisi

 1887 yılında dünyaya gediği bilinmekte olan İzzet Melih’in hayatının birçok bölümü hakkında kesin bilgiler verilememektedir. Eğitim hayatın hakkında günümüze kadar ulaşan bilgiler ise 1906 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitirerek başarıyla mezun olduğu ve Paris’te yaşamakta olduğu sıralarda hukuk eğitimi de almış olduğudur.
1906 - 1925 yılları arasında İstanbul’da yaşmakta olduğu sıralarda Reji İdaresi’nde uzun bir süre görev yapan İzzet Melih yaşamı boyunca edebiyat ile ilgisini hiçbir zaman kesmemiştir. Çeşitli çeviri yazıları ve makaleler yazarak çeşitli gazete ve dergilerde yazar olarak görev aldı. Henüz lise yıllarındayken yazmış olduğu şiirler bazı gazete ve dergilerde yayınlandı. Dönemin en büyük kişilerini de kapsayan Fecr-i Ati  topluluğuna 1909 yılında giriş yaptı.  1919 yılında Fahrelnissa Zeid  ile bir evlilik yaptı. Yapmış olduğu bu evlilik sonucunda Nejat Devrim ve Şirin Devrim adında ressam ve tiyatro sanatçısı çocuklar yetiştirdi.
Türk edebiyatının önemli isimlerinden olan İzzet Melih dönemin gazetelerinin birçoğuna çeşitli makaleler ve fıkralar yazmaktayken aynı zamanda Fransız edebiyatına duyduğu ilgi ve bu çerçevede verdiği çeviriler sayesinde Paris Edebiyat Doktorluğu ödülünü almaya hak kazandı. İzzet Melih Devrim  15 Haziran 1966 tarihinde İstanbul’da vefat etti.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.