Mehmet Rauf Kısaca Hayatı Biyografisi Kimdir

12 Ağustos 1875 tarihinde İstanbul’da doğduğu bilinmekte olan Mehmet Rauf’un yaşam hikâyesinin büyük bir bölümü günümüze kadar ulaşamamıştır. Mehmet Rauf henüz okula yeni başlamış olduğu yıllarda bile edebiyat üzerinde duyduğu yoğun ilgiden dolayı kendini edebiyat konusunda geliştirme çabalarına girmiştir.
Bahriye okuluna giden Mehmet Rauf bu okulda geçirdiği seneleri iyi değerlendirmiş ve dönemin edebiyatının en önemli dillerinden İngilizce Fransızcayı oldukça iyi bir şekilde öğrenmeyi başarmıştır. Halit Ziya Uşaklıgil’in yolundan devam etmek isten Mehmet Rauf onun eserlerine özel bir ilgi duymuş ve eserleri sıkı sıkıya takip etmiştir. Aynı zamanda Mehmet Rauf yazmış olduğu eserlerde realizm akımını savunduğunu net bir şekilde okuyuculara yansıtmayı başarmıştır.
Fransız edebiyatını da yakından takip eden Mehmet Rauf’un en çok beğendiği yazarın ise Paul Bourget olduğu bilinmektedir. 1896 yılına gelindiğinde ise dönemin en büyük şairlerine aracılık eden  Servet-i Fünûn dergisinde eserlerini yayınlamaya başlayan Mehmet Rauf,   Şiirden çok roman, hikâye ve tiyatro oyunları gibi eserler bırakan Mehmet Rauf, romanlarının çoğunluğunda aşk öykülerini kullanmıştır. Mehmet Rauf,  23 Aralık 1931 tarihinde vefat etmiştir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.