‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Nabizade Nazım Kısaca Hayatı Biyografisi Kimdir

1862 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Nabizade Nazım’ın asıl adının da Ahmet Nazım olduğu bilinmektedir. Nabizade Nazım’ın babasının isminin Nabi Efendi olduğu, anne ve babasını küçük yaşlarda kaybetmesinden ötürü onu ninesinin büyüttüğü bilinen bilgiler arasında yer almaktadır.
Öğrenim hayatına mahalle mektebine başlayan Nabizade Nazım eğitimine Fevziye Rüştiyesi’nde devam etti daha sonraları Fevziye Rüştiyesi’ini bitirdikten sonra da Beşiktaş Askeri Rüştiyesi’ne başladı ve burayı da başarıyla tamamladı. Eğitimini son olarak Mühendishane-i Berri-i Hümayun’da yapan Nabizade Nazım, okuldan 1884 yılında topçu asker olarak mezun olmayı başardı. 1880 yılında ilk yazısını dönemin Vatan gazetesinde yayınlayan Nabizade Nazım daha sonraları da kendini geliştirerek edebiyat adına eserler vermeye başladı.
Nabizade Nazım yazmış olduğu şiirlerde daha çok romantik konuları işlemeyi tercih etmiştir. Aynı zamanda bilimsel içerikli makaleler de yazmakta olan Nabizade Nazım çeşitli dergi ve gazetelerde eserlerini yayınlamıştır. Nabizade Nazım yazdığı şiirlerle başarıyı sağlayamamış ve yaşamı boyunca sürekli olarak düz yazıya daha çok önem vermiştir. Nabizade Nazım, 6 Ağustos 1893 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.