Osman Gazi Hayatı Kısaca Biyografisi

osman gazi hayatı {featured}

Osman Gazi Hayatı ve Dönemi

Osman Gazi, Osmanlı Devleti’nin ismini almış olduğu ve bu devletin kurucusu olan padişahtır ve 1258 yılında Söğüt’te dünyaya gelmiştir. Babasının Ertuğrul Gazi, annesinin ise Hayme Hatun olduğu bilinmekte olan hükümdarın, uzun boyunun, esmer teninin, yuvarlak yüzünün, ela gözünün ve kalın kaşlarının olduğu bilinmektedir.

Osman Gazi bir liderin taşıması gereken Dürüstlük, cesaretlilik, cömertlik ve adaletlilik gibi pek çok özelliği taşıyan önemli bir devlet adamıydı. Fakirlere elinden geldiğince yardım eden Osman Gazi elbisesine dikkatle bakan bir kişiye elbisesini verecek, ikindi vakitleri evinde bulunan kimselere yemek yedirtecek kadar da cömert bir insandı. Osman Gazi 1281 yılında Kayı Boyunun başına geçmiş ve henüz 21 yaşındaki bir gence göre oldukça akıllıca hareket ederek bir devlet kurmayı başarmıştır.

İyi derecede kılıç kullandığı, iyi bir binici ve savaşçı olduğu biline Osman Gazi Mal Hatun ile evlenmesinin ardından ileride Osmanlı Devleti’nin hükümdarı olacak olan oğlu Orhan Bey’i dünyaya gelmiştir. 1326 yılında Bursa’da iken geçirmiş olduğu Nikris hastalığından dolayı hayatını kaybeden Osman Gazi ardında 600 yıllık bir imparatorluğun temellerini bıraktı.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.