‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Şahabettin Süleyman Hayatı Kısaca Biyografisi

1885 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Şahabettin’in iki tane de kardeşi vardır. Kardeşleri de Şahabettin’in yolundan giderek yazar olmuşturlar. Babasının adının  Süleyman Şevket Bey olduğu bilinmekte olan Şahabettin’in çocukluğunun büyük bölümü İstanbul ve İzmir’de geçmiştir. 1904 yılında İzmir İdadisi’nde ortaöğretim hayatını tamamlayan Şahabettin, batı edebiyatına karşı ilgi duymuş ve bu nedenle tam olarak olmasa da Fransızcanın büyük bir kısmını öğrenmiştir.
 İlk yazsını Ahenk adlı bir dergide yayınlayan Şahabettin Süleyman İzmir üzerinde çeşitli gazetelerde yazılarını yayınlamayı sürdürmüştür. Mülkiye Mektebi’ni de 1908 yılında tamamlayan Şahabettin’in bu dönemden sonra artık bakması ve geçimini sağlaması gereken bir ailesi olacaktı çünkü babası vefat edecektir. Vefa İdadisinde Fransızca dersleri veren ve bir süre sonrada Müdür Yardımcısı olarak çalışmaya başlayan Şahabettin Süleyman, Fecri Ati akımını desteklemiş ve bu topluluğa katılarak en önemli isimlerinden birisi haline gelmiştir.
 Bir süre Fecri Ati akımını desteklese de daha sonraları bir dergide ortaya çıkan atışmalar sonrasında Fecri Atinin yerine Nesl-i Ati topluluğuna destek verdi. Çeşitli okullarda Osmanlıca, Fransızca, Felsefe ve Edebiyat dersleri veren Şahabettin Süleyman 1921 yılında vefat etti.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.