‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Şemseddin Sami Kısaca Hayatı Biyografisi Kimdir

1850 yılında ve Güney Arnavutluk’un Fraşer kasabasında doğduğu bilinmekte olan Şemseddin Sami aynı zamanda Türk futbolunun sembollerinden ve Galatasaray spor kulübünün kurucusu Ali Sami Yen’in de babasıdır. Bektaşilik akımını savunan Şemseddin Sami ortaöğretimini Yunanistan’da bulunmakta olan ve dönemin iyi okulları arasında yer alan Zosimea Lisesi’nde yaptı.
Dil bilgisi bakımından oldukça iyi olan Şemseddin Sami, Yunanca, Fransızca, İtalyanca gibi dillerin yanında Farsça, Arapça ve anadili olan Türkçeyi çok iyi bir şekilde konuşabilmektedir. 1871 yılında İstanbul’a gelerek Matbuat Kalemi’nde memur olarak işe başlayan Şemseddin Sami hayatının her döneminde edebiyat ile içli dışlı olmuştur. Hayatının birçok döneminde gazetelerde yazarlık yapmakta olan Şemseddin Sami,  1877 yılında ise Rodos Valisi Sava Paşa’nın mührüdarı olarak çalışmaya başladı.
Şemseddin Sami milliyetçi görüşleri benimseyen bir şahsiyet olurken döneminde ortaya çıkan Osmanlıcılık akımının öncülerinden bir tanesidir. Osmanlı devletinin daha modern bir devlet halini alabilmesi adına çalışmalar yapılmasını savunan Şemseddin Sami bunun ancak ortak dil olarak Türkçe’nin kullanmasıyla mümkün olabileceğini anlatmaya çalışmıştır. Şemseddin Sami, 1904 yılında hayatını kaybetmiştir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.