Süleyman Nazif Kısaca Hayatı Biyografisi Kimdir

29 Ocak 1870 tarihinde dünyaya gözlerini açmış olan Süleyman Nazif, Diyarbakır’da doğmuştur. Babasının adının Said Paşa olduğu bilinirken aynı zamanda babasının şair ve tarihçi oldu da bilinmektedir.  Annesi olan Ayşe Hanım ise bulunduğu bölgede bulunan Aşiret liderlerinden birisinin kızıdır.
Diyarbakır’da bulunduğu sıralarda rüştiye eğitimi alan Süleyman Nazif, 1879 yılında babasının işi gereği gitti Mardin’e giderek orada eğitimini özel dersler görerek sürdürdü. Birçok yabancı dili iyi şekilde bilmekte olan Süleyman Nazif, Farsça, Fransızca ve Arapça dillerini bilmektedir. 1892 yılında babasının ölümüyle birlikte Diyarbakır Valiliğinde Meclis-i Vilayet kâtipliği görevine atanan Süleyman Nazif, çeşitli gazetelerde yazılarını yayınladıktan sonra da 1897 yılında Paris’e gitmek zorunda kaldı.
Paris’e gitmesinin nedeni ise II. Abdülhamit yönetimine karşı yazmakta olduğu yazılarını daha rahat ve özgür bir biçimde yayınlayabileceği bir ortam arayışı içinde olmasıdır. Yurda dönüşünün ardında da edebiyattan kopamayan Süleyman Nazif dönemin önemli dergilerinden olan Servet-i Fünun dergisine de dedesinin lakabını kullanarak yazılarını yollamıştır. Süleyman Nafiz 4 Ocak 1927 tarihinde zatürreden ölmüştür.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.