‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Enis Behiç Koryürek Hayatı Kısaca Biyografisi

Enis Behiç Koryürek {featured}

Enis Behiç Koryürek Hayatı Kısaca Biyografisi

11 Mart 1891 tarihinde İstanbul’un Aksaray ilçesinde doğmuş olan Enis Behiç Koryürek, öğretim hayatına eve gelen hocalardan özel dersler alarak başlamıştır. Daha sonraları ise Selanik ve Üsküp İdadilerinde eğitimine devam etmiş, bu okullardan sonra da İstanbul Lisesi ile devam etmiştir. Mülkiye Mektebi’ni 1913 yılında birincilikle bitirerek oldukça başarılı bir öğrenci olduğunu da kanıtlamıştır.

İlk şiirini yazdığında 19 yaşlarında olan Enis Behiç Koryürek, şiir yazmaya başladığı ilk dönemlerde Fecr-i Âti topluluğunun bir üyesiydi. Milli edebiyat akımının destekcilirinden olan Enis Behiç Koryürek, şiirlerinde ilk olarak aruz veznini kullansa da daha sonraları tanıştığı Ziya Gökalp’in tavsiyeleri üzerine hece ölçüsünü de kullanmaya başlamıştır. Donanmaya ve denizcilere şiirleri taşıyan ve onları edebiyatla buluşturan şair olarak da bilinmekte olan Enis Behiç Koryürek, Bükreş konsolosluğu görevine atanmasının ardından, Budapeşte’de görevlendirilerek 7 yıl boyunca burada hizmet verdi.

Şiirleriyle Kurtuluş Savaşı döneminde halkı örgütlemeyi ve milli mücadeleyi desteklemeyi sağlayan Enis Behiç Koryürek bu yönüyle Türk edebiyatının en büyük temsilcilerindendir. Enis Behiç Koryürek, 18 Ekim 1949 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Enis Behiç Koryürek kimdir kısaca,Enis Behiç Koryürek kimdir hayatı, Enis Behiç Koryürek biyografisi,Enis Behiç Koryürek eserleri,Enis Behiç Koryürek edebi kişiliği

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.