‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Faruk Nafiz Çamlıbel Hayatı Şiirleri Kısaca Biyografisi

Faruk Nafiz Çamlıbel Hayatı {featured}

Faruk Nafiz Çamlıbel Hayatı

18 Mayıs 1898 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Faruk Nafiz Çamlıbel’in babası Orman ve Maadin Nezareti memuru olarak çalışmakta olan Süleyman Nazif Bey’dir. Öğrenim hayatına Bakırköy Rüştiyesi’nde başlayarak, Hadika-i Meşveret İdadisi’de devam eden Faruk Nafiz Çamlıbel, şiir ve edebiyata henüz küçük yaşlardayken merak sarmıştır.

Eğitim hayatına Tıp eğitimi görerek devam etmek isteyen Faruk Nafiz, henüz okulu tamamlamadan ayrılır ve gazeteci olmaya karar verir. 1917 yılında  Ati Gazetesi’nde yazar olarak işe başlayan Faruk Nafiz uzunca bir süre bu görevini sürdürmüştür. 1922 yılına geldiğinde ise Kayseri Lisesi’nde edebiyat öğretmeni olarak görev yapmaya başladı. 1924 yılında Ankara Erkek Muallim Mektebi’nde işe başlayan Faruk Nafiz, kariyerine Ankara Kız Lisesi üzerinde devam etti.

Bulunduğu bazı okulların marşlarını kaleme alan Faruk Nafiz, 1928 yılında bulunduğu heyet görevi sonucu Anadolu’nun birçok şehrini gezmiş ve bunlara eserlerinde yer vermiştir. 1931 yılında Azize Hanım’la evlenen Faruk Nafiz Çamlıbel, birçok farklı okulda öğretmenlik yapmaya devam etti. Şiirlerinde aruz ölçüsünü kullanan Faruk Nafiz Çamlıbel’in Yahya Kemal’den etkilendiği bilinmektedir. Faruk Nafiz Çamlıbel 8 Kasım 1973  tarihinde vefat etmiştir.

Faruk Nafiz Çamlıbel Şiirlerinin Özellikleri

-Beş hececilerin en genci ve en başarılısıdır. Buna rağmen aruzu da tamamen terk etmemiştir.
-Lirik şiirleri büyük beğeni kazanmıştır.
-Milli Edebiyata katıldıktan sonra halk şiirine ilgi duymuş,memleket sevgisini ve Anadolu'yu çok güzel bir şekilde dile getirmiştir.
-Kişisel konuları da işlemiştir.'Aşk, Hasret, Tabiat, Ölüm, Kahramanlık, İhtiras..

Şiirleri

Çoban Çeşmesi
Han Duvarları
Zindan Duvarları
Dinle Neyden
Suda Halkalar
Şarkın Sultanları
Ali
Gönülden Gönüle
Bir Ömür Böyle Geçti
Mustafa Kemal
Son Aşık

Romanları

Yıldız Yağmuru
Ayşe'nin Doktoru

Tiyatro Oyunları


Akın
Özyurt
Yayla Kartalı
Canavar O Gün
İlk Göz Ağrısı
Hudekoğlu
Kahraman

Yorum Gönder

  1. hecenin beş şairlerinden biri olan FARUK NAFİZ çamlıbel 18 mayıs 1898 İstanbul da doğdu ...
    Bakırköy idadisini bitirdikten sonra tıp fakültesine girdi. tıp öğrenimini yarıda bıraktı .
    edebiyat öğretmenliği yaptı. ve kendisini şiire yazıya adadı. kayseri Ankara İstanbul da görev yaptı. orada demokrat parti milletvekilliliği yaptı...... 8 kasım 1973 de bir gezi sırasında hayata gözlerini yumdu.

    YanıtlaSil

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.