‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Halit Fahri Ozansoy Hayatı Kısaca Biyografisi

Halit Fahri Ozansoy {featured}

Halit Fahri Ozansoy Kimdir?

12 Temmuz 1891 tarihinde İstanbul’da doğan Halit Fahri Ozansoy’un gerçek ismi Mehmet Halit’tir. Halit Fahri’nin babası Mehmed Fahri Paşa, yaşadığı süre boyunca tıp, tiyatro ve şiir gibi birçok konuda eserler bırakmıştır ve annesi de Zehra Hanım’dır.

Henüz yedi yaşındayken annesini dönemin yaygın hastalığı veremden kaybeden Halit Fahri, ilköğretim hayatına mahalle mekteplerinde başladı. Tefeyyüz Mektebi’ne başlayan Halit Fahri, 1904 yılında ise Bakırköy Rüşdiyesi’ni tamamladı.  Mekteb-i Sultanî’ye okuluna başlayan Halit Fahri, geçirdiği hastalık sebebiyle okuluna bir süre ara verdi ve Filibe’de bulunan amcasının yanına giderek 15 ay sürecek kaplıca tedavisi gördü. Bu süre sonrasında okuluna geri döndü.  Okula döndüğü sıralarda okul müdürü olan Tevfik Fikret sayesinde edebiyata olan sevgisi de giderek arttı.

Henüz okuluna devam ederken çeşitli dergilerde yazılar yazarak kendini geliştirdi.  Okulunu tamamladıktan sonra da hayatının her döneminde edebiyatla ilgilenen ve çeşitli dergiler çıkartarak yazılarını yayımlayan Halit Fahri Ozansoy, Cumhuriyet dönemi yazarları arasına girmiştir. Halit Fahri Ozansoy 3 Şubat 1971 tarihinde hayatını kaybetti.

Halit Fahri Ozansoy Kısaca

Halit Fahri Ozansoy eserleri

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.