‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Hasan Tahsin Kimdir? Hayatı Kısaca Biyografisi

Hasan Tahsin Hayatı Kısaca

1888 yılında Selanik’te dünyaya gelen Hasan Tahsin, ilköğretim hayatına önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün de eğitim gördüğü Şemsi Paşa Mektebi’nde başlamıştır. Selanik Feyziye Mektebi’ni de tamamlayan Hasan Tahsin, İttihat ve Terakki tarafından burs almayı başarmıştır. Paris Sorbonne Üniversitesi’nde bu burs ile siyasal bilimler eğitimi görmüştür.

Paris’te yaşadığı dönemlerde  İttihat ve Terakki Fırkası’nda ve Teşkilat-ı Mahsusa’da görev alan Hasan Tahsin, Buxton kardeşler İngiliz istihbaratına bilgi vermesi gerekçesiyle Hasan Tahsin tarafından suikast kurularak saldırı yapılmıştır. Bu sebeple 10 yıl ceza alan Hasan Tahsin, 1916 yılında serbest bırakılmıştır. Yurda tekrar dönmesinin ardından geçirmiş olduğu verem hastalığı sebebiyle Hasan Tahsin İsviçre’ye gitmek zorunda kaldı. 1918 yılında İzmir’e yerleşen Hasan Tahsin, hatıra adında bir şirket kurmuştur.

İnsan Hakları adındaki gazetesini yayınlamaya başlayan Hasan Tahsin, gazetelerde yazmış olduğu yazılarında ise Vatanperver Hasan Tahsin ismini kullanmayı tercih etmiştir. Hasan Tahsin Türkiye’de kadınların da insan haklarını erkekler kadar kullanabileceğini savunmuş ve Türkiye’de kadın haklarını savunan ilk erkek olarak kayıtlara geçmiştir.


İlk Kurşun

Cumhuriyet tarihinde ki simgesel yerini ise 15 Mayıs 1919'da İzmir'de Yunan işgaline karşı ilk kurşunu sıkarak edindi. İlk kurşunun ardından Yunan kuvvetlerinin saldırısı sonrası yenik düşerek öldü. Bu olay Hasan Tahsin'in Kurtuluş Savaşı'nın simgeleşmiş isimlerinden biri olmasına neden oldu. 1973 yılında İzmir'in Konak meydanına Hasan Tahsin'in anısını yaşatmak amacıyla, İlk Kurşun anıtı dikildi.

Hasan Tahsin bilgi {featured}

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.