‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Hz.Adem Hayatı Kısaca Hakkında Bilgi

Yazilibilgi Papatya

             Peygamberlerin hayatına girişte karşımıza çıkan ilk peygamber Hz. Adem (a.s)’dir. İnsanlığın ilk babası olarak da bilinen Adem (a.s) kıssası Kur’an-ı Kerim’de Bakara suresinde geçmektedir. Hz. Adem, yaratılmadan önce Allah meleklere “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Melekler de insanlar yaratılmadan önce, yeryüzünde cinler olduklarından ve cinlerin fitne ve kan çıkartmalarından dolayı, Rablerine “Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun?” dediler. Allah da onlara: Sizin bilemeyeceğinizi herhalde ben bilirim dedi. (Bakara-30) Kur’an-ı Kerim’de geçen bu kıssadan sonra yeryüzünden envai çeşit toprak alınarak, ilk insan yaratılmıştır.
          Hz. Adem (a.s)’in yaratılmasından sonra, Allah o zaman cin olan ve meleklerden üstün bir makamda olan Azazil (şeytan)’e ve tüm melek ve cinlere Adem (a.s)’e secde edilmesini emretmiş, şeytan bu emre asi olmuş ve bundan dolayı da kovulmuştur. Bundan sonrasında kıyamete değin şeytanın insanları kandırması olayları da başlamıştır. Adem ile Havaa (a.s)’nın cennetten kovulması, Kabil’in Habil’i öldürmesi de bundan sonra gerçekleşmiştir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.