‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Hz. Eyüp Hayatı Kısaca Biyografisi

Hz. Eyüp Hayatı Kısaca Biyografisi {featured}

Hz. Eyüp Hayatı Kısaca Biyografisi

Tarihte sabır kahramanı diye bilinen Eyüp (a.s) hayatı boyunca, sıkıntılar çeken bir peygamberdir. Önceleri çok zengin olan peygamber, daha sonra Allah’ın kendisini imtihan etmesi ile sınanmıştır. Bu zamanlar içinde bütün vücudu yara içinde kalan Eyüp (a.s) buna rağmen hastalığından şikayet etmemiştir. 

Hastalığından ötürü, komşularının aldığı kokudan rahatsız olmalarından dolayı peygamber ve ailesini kendilerinden uzaklaşmalarını istemişlerdir. Başka bir yere hicret eden Eyüp (a.s) burada da yine hastalığı devam etmiş ta ki son olarak hastalığının diline vurmasıyla birlikte Rabbine dua etmiş ve Allah onun duasına icabet ederek, hastalığını kendisinden almıştır.

Enbiya suresinde kıssasına yer verilen Eyüp (a.s) sabır kahramanı olarak peygamberler tarihine geçen bir peygamberdir. Kavmini Allah (c.c)’ın varlık ve birliğine davet eden peygamber’in kaç yıl yaşadığına dair herhangi bir rivayet olmamakla birlikte, iyileştikten sonra yetmiş yıl daha yaşadığı ve peygamberlik görevinin Kur’an-ı Kerim’de adı geçmeyen Bişr (a.s) verildiği rivayet edilmektedir. Sabır kahramanı Hz. Eyüp (a.s)’ün Hz. İbrahim’in soyundan geldiği de rivayet edilmektedir.

Hz. Eyüp Mucizeleri

Eyyûb aleyhisselâm Allah-ü teâlânın emirlerini tebliğ ederken biçok mûcizeler gösterdi.Bunlardan bazıları şöyledir.

  • Eyyûb aleyhisselâmın duâsı bereketi ile koyunların yünleri ibrişim olurdu.
  • Eyyûb aleyhisselâm kavminin hâkimini îmâna dâvet ettiği vakit o da;” Evimdeki direklerin kalkarak havada durmasını senden mûcize olarak isterim.” demişti.Hazret-i Eyyûb duâ etti.Nihayet evin direkleri düştü ve ev havada kaldı.Hâkim bu mûcizeyi gördüğü hâlde îmân etmedi.
  • Eyyûb aleyhisselâmın duâsıyla çöldeki seraplar ve dumanlar su olurdu.

Hz.Eyüp Sabrı Ne demek, Hz Eyüp kimdir,Hz. Eyüp Hayatı, Hz. Eyüp Hayatı kısaca, Hz Eyüp'ün mucizeleri,Hz Eyüp'ün biyografisi

Yorum Gönder

  1. Teşekkürler sizin bu güzel yazınız sayesinde din projemden �� aldım gerçekten herkes adına teşekkür ediyorum

    YanıtlaSil
  2. çok güzel olmuş yapan kim ise ellerine sağlık projeme çok iyi katkıda bulundu...

    YanıtlaSil

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.