‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Hz. Harun Hayatı Kısaca Biyografisi

Harun (a.s) Hz. Musa’nın kardeşidir. Hz. Musa (a.s)’nın dilinin ve lehçesinin şehir konuşmasına yatkın olmamasından dolayı Allah’a dua etmiş ve bundan sonra Peygamberlik görevinde kendisine yardımcı olması için Harun (a.s) görevlendirilmiştir. Peygamber ile ilgili geçen en önemli kıssa, Hz. Musa peygamberin Turisina dağına vahiy almak üzere gittiği bir dönemde, kavminin bozgunculuk yaparak verdikleri sözden dönmeleri ile meşhurdur. Bakara suresinde geçtiğine göre Musa (a.s)’nın yokluğunda altından bire buzağı yapan kavim, buzağıya tapmaya başlamışlar ve kavim kendi aralarında birini öldürmüştür. Musa (a.s)’nın dönmesinden sonra Hz. Harun (a.s)’a kızdığı rivayet edilmiş ve olayın çözülmesi, katilin bulunması için peygamberden yardım istemişler, bunun üzerine bir inek kesilmesi istenmiş. Allah’ın bu emrine karşı çok soru soran kavminin bulacağı ineğin özellikleri de arttırılmıştır.
İsrail oğullarına gönderilen peygamberlerden olan Harun (a.s) hakkında çok fazla bilgiye yer verilmediği gibi kaç sene yaşadığı hakkında da herhangi bir bilgi mevcut değildir. Nebi olarak adı geçen peygamber, Musa (a.s)’nın şeraitini kavmine anlatmıştır.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.