‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Hz. İbrahim Hayatı Kısaca Biyografisi

Hz. İbrahim Kimdir Hayatı Kısaca 

İnsanlık tarihinde, Allah (c.c)’ın peygamber göndermeden helak ettiği bir kavim yoktur. İnsanlık alemi var olduğundan beri sürekli uyarılar yapılması için peygamberler gönderilmiştir. Hz. Salih (a.s)’ten sonra yeniden azıtan insanların uyarılması için Allah (c.c) İbrahim (a.s)’i göndermiştir.

Peygamberler tarihinde “Put kıran” diye bilinen Peygamber’in doğumu biraz olaylı geçmiştir. Zamanın nemrutu bir gece rüyasında tahtının yıkan bir çocuğu görünce, o senelerde doğan bütün erkek çocuklarının öldürülmesi istemiş, Hz. İbrahim (a.s)’in annesi onu doğurmak için bir mağaraya saklanmıştır. Belli bir yaşa kadar burada kalan İbrahim Peygamber, rivayetlere göre 12 yaşında peygamberlik görevi ile görevlendirilmiş ve insanlara Allah (c.c)’ın birliğine inanmalarını istemiştir.   
Bir gece Onu da putlarına kurban kesmesi için davet etmişler, O ise bunları reddetmiş ve o gece bütün putları yıkmıştır.Yapılanları duyan Nemrut, İbrahim (a.s)’in yakılması için büyükçe bir ateş yakmış ve peygamberi ateşe atmıştır. Allah’ın emrine boyun eğen ateş, İbrahim (a.s)’i yakmamış, adeta gül bahçesine dönmüştür.  Bir sineğin musallat olduğu Nemrut ölmüş, böylelikle kavim iman etmiştir. Hz. İbrahim’in yakıldığı ateş ise bu gün Şanlıurfa’da bulunan balıklı göl halini almıştır.

Kur'an-ı Kerim'e göre Hz. İbrahim, Hz. Nuh'un milletindendir. İnananların babası ve Allah (cc) dostudur. O'nun emirlerine uymuştur. Oğlu ile birlikte Kâbe'yi inşa etmesi, kendisinin Müslüman olduğunun delili olarak kabul edilir. Çünkü Musevilikte ve Hıristiyanlıkta Kâbe kavramı yoktur. 

hz.ibrahim bilgi {featured}

Hz.İbrahim kimdir,Hz.İbrahim hayatı, Hz.İbrahim biyografisi,hz ibrahim'in hayatı kısa,Hz.İbrahim'in ateşe atılması

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.